Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Certificat de mostenitor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Certificat de mostenitor

Sunt singura la parintii acestia au decedat in 2002 respectiv in 2008.Cum pot obtine un certificat de mostenitor, avand in vedere ca nu am gasit un act de proprietate anume, doar evidentele din registrul agricol al comunei?Ce demersuri trebuie sa fac?Ce acte dovefitoare tebuie prezentate la notar, si ce costuri estimative ar fi ? Multumesc!
Sunt mai multe detalii pe care ar trebui sa le prezentati pentru a primi un raspuns pe masura. S-a facut acceptarea mostenirii? Cine sunt mostenitorii? Cine sunt 'parintii acestia" ?
Sunt singura mostenitoare a proprietatii parintilor mei , care au decedat cum am spus in 2002 si 2008.As vrea sa obtin un certificat de mostenitor in conditiile relatate mai sus.Cum trebuie sa procedez? Multumesc pentru promptitudine!
La dezbaterea succesiunii tb sa prezentati certificatele de deces ale parintilor, certificatul dvs de nastere, eventual de casatorie daca sunteti casatorita, actele de proprietate asupra imobilelor detinute de parinti, 2 martori care I au cunoscut f Bine pe defuncti, certificate fiscale pt imobile. Succesiunea se dezbate la notarul de e raza judecatoriei unde ultimul defunct a avut domiciliu. Succesiunile se vor dezbate succesiv dupa ambii parintii si se va elibera un singur certificat de mostenitor.