Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Certificat de mostenitor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Certificat de mostenitor

Sunt singura mostenitoare a proprietatii parintilor mei , care au decedat in 2002 si 2008. Cum pot obtine un certificat de mostenitor, avand in vedere ca nu am gasit un act de proprietate anume, doar evidentele din registrul agricol al Primariei din comuna.?Ce demersuri trebuie sa fac?Ce acte dovefitoare tebuie prezentate la notar, si ce costuri estimative ar fi ? Multumesc foarte mult !

La notar trebuie sa va prezentati cu actele de proprietate.In cazul in care nu le gasiti atunci va trebui sa va adresati instantei de judecata.Faceti o cerere la Taxe si impozite si solicitati sa vi se elibereze copii ale actelor de propietate aflate in dosarul parintilor dvs.Daca nu exista atunci singura solutie instanta de judfecata,nu puteti nici sa stati si sa ignorati problema ca si cum nu ar exista.Candva veti avea nevoie de aceste acte si poate va fi greu sa le rezolvati.