Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

Buna!Asi dorii si eu sa pun o intrebar:
Locuiesc in casa parinteasca cu mama,tatal meu a murit acum 6ani.Din aceasta casa 1/2 parta este pe numele tatalui meu si cealalta parte este pe numele lui bunica.Acum vine bunica sa platesc partea lui dar nu am bani de ajuns.(Ea de 13ani nu locueste in acea casa sau mutat la fiul lui)
Care sunt posibilitatile???(daca sa poate pe ambele parti)
VA MULTUMESC ANTICIPAT.......
Dezbateti succesiunea dupa Tata apoi trebuie facut partajul, sa iesiti din indiviziune. Sau sa va doneze bunica cota sa d 1/2 .
bunica deja ia dat in scris pentru altcineva partea ei,acum daca eu nu pot sa plates partea lui poate sa daie casa la licitatie?
Nimeni nu este obligat sa Ramana in indiviziune! Fie ii platiti sulta, fie va da dansa sulta si ramane cu imobilul sau vindeti imobilul si incasati fiecare din pret conform cotelor. Atentie din 1/2 partea tatalui 1/4 are mama dvs si 3/4 dvs. Deci bunica ar fi majoritara...