Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Se poate face recurs unei sentinte definitve si ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Se poate face recurs unei sentinte definitve si irevocabile privind custodia minorului?

am divortat de sotul meu in septembrie 2009. Nu a platit pensia alimentara deloc,vreau sa stiu daca ii fac plangere penala la parchet pentru abandon de familie,mai poate face cumva vreun recurs ,adica sa ma trezesc cu vreo ''surpriza''.si daca nu e de gasit in urma plangerii penale sau nu are vreun venit ce se poate face .multumesc
Nu, nu poate face recurs, aceea e o sentinta definitiva si irevocabila.
In schimb, poate cere ca autoritatea parinteasca sa fie exercitata de ambii parinti, sa decida si dansul in cel priveste pe copil. Ramane ca instanta sa hotarasca daca ii va admite cererea sau nu, pe baza probelor administrate. Conteaza cat l-a interesat, cat s-a ocupat de copil din 2009 pana acum.
Daca ii faceti plangere penala si nu are venituri oficiale, nu va pati nimic si nici nu va plati. Puteti incerca sa-l executati silit pt suma restanta, mergeti la un executor, poate are ceva bunuri ce pot fi executate
Poate redeschide un alt proces.
Insa nu poate declara recurs la recurs...
intreb si eu cam in aceeasi situatie sint...
daca nu are un venit lunar si trebuie sa plateasca pensia alimentara...ce poate sa se intimple cu ex sotul meu...
stiu ca nu lucreaza si are de platit pensie alimentara pentru 2 copii.
se poate lua vreo masura impotriva lui ???
mai bine zis daca tot nu a platit pensia alimentara din 2009 deloc,poate face puscarie??,adica daca depun o declaratie in sensul asta,oricum de executat nu cred ca am ce,de recuperat ceva pentru copil iarasi nu prea cred sa dea nici macar 1 leu pt ca nu il intereseaza ,ma gandesc atunci poate intra la inchisoare ??
nu, nu va face inchisoare. E pasibil sa fie condamnat daca a avut bani si nu a platit din rea credinta.. dar si in acest caz se prea poate sa fie condamnat cu suspendare