avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 426 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... acte de proprietate pe teren
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

acte de proprietate pe teren

buna ziua,
situatia in care ma aflu este ca la casa parinteasca nu exista act de proprietate si nici titlu de proprietate eliberat dupa anul 1991, existand doar o chitanta de mana incheiata in anul 1964 fara a fi autentificata la notariat, incheiata de parintii mei cu cel de la care s-a cumparat pamantul.
precizez ca parinti mei nu mai traiesc iar martorii nici atat.
problema este cum as putea sa intru in posesia unor acte de proprietate pe acest teren, care este intravilan si pe care este construita o casa in anul 1064.
multumesc
Cel mai recent răspuns: florin-soare , utilizator 11:55, 4 Februarie 2012
Rezistenta casa, a trecut ceva timp din 1064!
Va rog sa precizati daca imobilul este in mediul rural(sau era in 1990-1991).
era si este in mediu rural
anul este 1964 si nu 1064
din graba se poate intampla
multumesc
Ordinul Prefectului in baza art. 23 din legea 18/1991. Cerere la primarie, insotita de urmatoarele acte:
- acte stare civila solicitant;
- extras registru agricol 1986-1990 si registru cadastral 1990 pentru pozitia de rol a imobilului (de la primarie);
- istoric de rol fiscal;
- schita cadastrala a imobilului, executata de un expert autorizat;
- declaratii ale vecinilor cum ca nu le este afectaty dreptul de proprietate, daca suprafata din masuratori este mai mare decat cea din documente;
Succes!
multumesc
as mai avea o intrebare.
cererea o fac in numele meu, mostenitor dupa ambii parinti
sunt unicul fiu si nu am facut succesiune
cineva imi spunea ca este nevoie prin judecatorie de proces pentru reconstituire drep de proprietate
o zi buna
multumesc inca odata
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Mergeti la notariat si obtineti un certificat de calitate de mostenitor de pe urma parintilor (este mult mai ieftin decat un certificat de mostenitor). Avand acest act, cererea o formulati in numele dvs. Succes!
Povestea cu judecatoria...banuiesc ca se refera la o actiune in uzucapiune, insa eu as lasa-o deoparte, cel putin din doua motive:
- costul (taxa de timbru este de 3% din valoarea imobilului, asa cum va fi ea stabilita printr-o expertiza;
- paratul (adica adevaratul proprietar sau mostenitorii acestuia, respectiv persoana de la care parintii dvs. au "cumparat" in 1964)... ceea ce inseamna, mai mult sau mai putin sa cautati acul in carul cu fan.

Alte discuții în legătură

Obtinere act de proprietate Traian_L Traian_L Rog, Cum pot obtine act de proprietate asupra unui imobil situat in mediul rural. care a fost intabulat in anul 1945 pe numele acelor proprietari, iar de ... (vezi toată discuția)
Certificat de mostenitor - succesiune - act de proprietate valy13 valy13 Buna ziua, Am nevoie de un sfat in urmatoarea situatie: - tatal meu a mostenit de la parintii lui terenul si casa in care locuieste (succesiunea a fost ... (vezi toată discuția)
Casa construita pe terenul statului felisana felisana Am urmatoarea situatie. Locuim in casa bunicilor, care urmeaza ca dupa un timp sa ni se treaca pe nume. De curand am aflat ca terenul pe care este construita ... (vezi toată discuția)