Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... acte de proprietate pe teren
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

acte de proprietate pe teren

buna ziua,
situatia in care ma aflu este ca la casa parinteasca nu exista act de proprietate si nici titlu de proprietate eliberat dupa anul 1991, existand doar o chitanta de mana incheiata in anul 1964 fara a fi autentificata la notariat, incheiata de parintii mei cu cel de la care s-a cumparat pamantul.
precizez ca parinti mei nu mai traiesc iar martorii nici atat.
problema este cum as putea sa intru in posesia unor acte de proprietate pe acest teren, care este intravilan si pe care este construita o casa in anul 1064.
multumesc
Da, taxele sunt destul de mari...
Incercati cu ordinul prefectului si daca nu veti reusi asa va trebui sa va cautati un avocat care sa deschida proces...pe uzucapiune.
O sa va coste insa destui bani in total...
multumesc pentru atentia acordata
ref la certificat de calitate de mostenitor am citit ca acesta se elibereaza in cel mult 6 luni de la deces sau cu prelungire un an
precizez ca ultimul parinte - mama - a decedat in anul 2009
varianta cu ordinul prefectului pare o varianta buna dar cum ar trebui abordata
multumesc