Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale schimbare nume administrator SC ca urmare a casatoriei
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

schimbare nume administrator SC ca urmare a casatoriei

o societate comerciala are ca administrator o domnisoara. Aceasta domnisoara se casatoreste si isi schimba numele. Cum se opereaza aceasta modificare in Registrul Comertului. Unicul asociat vrea sa mai introduca un obiect secundar de activitate si odata cu aceasta vrea sa opereze in acte si schimbarea numelui administratorului. Cum trebuie formulata actul aditional in ceea ce priveste schimbarea de nume a administratorului?? trebuie atasat certificatul de cataorie??,
Exact, pe langa faptul ca sunt aduse modificari obiectului de activitate( cod CAEN), prin actul aditional de mnodoficare a acatului constitutiv opereaza si aceasta modificare de nume ca urmare o schimbarii starii civile. Se ataseaza copie de pe certificatul de casatorie, pentru a face dovada.
si cum trebuie formulat acest lucru in cuprinsul actului aditionat " administrarea societatii se va face in continuare de catre ........................., ca urmare a schimbarii starii civile conform certificatului de casatorie nr......"????
niculaucarmen a scris:

o societate comerciala are ca administrator o domnisoara. Aceasta domnisoara se casatoreste si isi schimba numele. Cum se opereaza aceasta modificare in Registrul Comertului. Unicul asociat vrea sa mai introduca un obiect secundar de activitate si odata cu aceasta vrea sa opereze in acte si schimbarea numelui administratorului. Cum trebuie formulata actul aditional in ceea ce priveste schimbarea de nume a administratorului?? trebuie atasat certificatul de cataorie??,

In hotarare veti scrie:
1. se largeste obiectul de activitate cu....
2. se precizeaza modificarea datelor administratorului x.

Pe langa hotarare este nevoie de noul act de identitate, certificatul de casatorie, act constitutiv actualizat, eventual un nou specimen de semnatura daca administratorul isi schimba si semnatura.
Buna ziua,
stiti cumva cat ar costa aceste doua modificari si daca pretul depinde de judet? va intreb deoarece in jud Galati ar costa undeva peste 800 de ron. Va multumesc
Taxele la ORC ar trebui sa fie in jur de 450 lei. Daca peste aceasta suma adaugati costurile cu redactarea deciziei asociatului unic si redactarea actului consitutiv reactualizat, s-ar putea sa va apropiati de valoarea de 800 lei.