Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Antecontract cu dezvoltator imobiliar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Antecontract cu dezvoltator imobiliar

Pentru cumpararea unei case (nu apartament) aflate in constructie, se incheie un antecontract cu dezvoltatorul, cu plata unui avans. Contractul final de vanzare-cumparare se semneaza la finalizare.

Care sunt in mod normal drepturile pe care un asemenea antecontract le asigura cumparatorului?
Daca din motive independente de cumparator lucrarile se intrerup, ce relatie juridica exista intre el si constructia neterminata?
Exista o varianta ”prudenta” de precontract?
Antecontractul de vanzare-cumparare da doar dreptul de a se cumpara in viitor bunul imobil promis.
Daca doriti o varianta prudenta, atunci semnati cu dezvoltatorul un contract de vanzare-cumparare asupra ternului pe care urmeaza a se construi casa si un contract de construire pentru casa.
In acest fel, daca din orice motiv casa nu va mai fi construita, puteti oricand sa revendicati terenul si sa continuati construirea casei.