Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract de comodat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract de comodat

Buna dimineata,

Va rog sa ma sfatuti in urmatoarea problema: lucrez la o firma care imi deconteaza benzina necesara navetei zilnice. Mentionez ca naveta o fac cu masina sotului. Acum firma vrea sa facem un contract de comodat. Prima intrebare ar fi: comodantul voi fi eu, adica eu dau in folosinta firmei masina? Nu prea inteleg cum e cu acest contract.... A doua intrebare: Pot da in folosinta firmei masina pentru care nu sunt eu proprietar?
Partea a doua a problemei:
Sotul meu s-a angajat si el la o alta firma care ii deconteaza si lui banii de benzina si vor sa faca si ei contract de comodat cu el. Intrebarea este: Masina noastra poate fi obiectul la 2 contracte de comodat in paralel?

Multumesc!
Teoretic, pot exista doi comodatari. Codul civil instituie solidaritatea acestora (art.1571 C.civil), ceea ce ar însemna că ei sunt parte în acelaşi contract, nu în două contracte distincte.

De altfel, nici nu văd cum, odată predat bunul (comodatul fiind un contract real, care ia fiinţă numai prin remiterea bunului în mîna comodatarului) el ar putea fi transmis, ulterior, altui comodatar fără încetarea primului contract de comodat.

Liviu S.Bordaş
Contractul de comodat este necesar pentru a fi inregistrat la Administratia Financiara . In cazul in care pe o anumita firma nu ai cumparata o masina sau cel putin incheiat un contract de comodat cu un auto , nu iti poti inregistra in contabilitate bonurile de benzina , pentru a se putea scadea ca si cheltulieli .
Si atunci care este solutia pentru a ne putea deconta la amandoi bonurile de benzina?
Personal nu inteleg cum puteti face amandoi naveta cu aceasi masina la doua societati diferite , daca sunt apropiate practic doar 1/2 din consumul cu bezina trebuie suportat de catre societate.
In alta ordine de idei nu stiu daca un contract de comodat este solutia pentru decontarea benzinei necesara transportului. Comodatul este un impumut de folosinta catre societate astfel ca daca nu se va specifica clar cat se poate folosi masina si de catre cine ci pana cand , adica niste termeni clari, masina poate fi solicitata de catre societate de cate ori este necerasa. Pe durata comodatului angajatorul este cel care hotaraste ce si cum si pe unde circula masina.
Consider ca benzina poate fi decontata in baza unui act aditional la CIM in care se specifica decontarea acesteia pentru naveta cu auto propriu.
Un lucru este insa clar ca nu pot exista doua contracte de comodat pentru aceasi masina la doi angajtori fara a exista acordul acestora.
adelaida_07 a scris:

Personal nu inteleg cum puteti face amandoi naveta cu aceasi masina la doua societati diferite , daca sunt apropiate practic doar 1/2 din consumul cu bezina trebuie suportat de catre societate.
In alta ordine de idei nu stiu daca un contract de comodat este solutia pentru decontarea benzinei necesara transportului. Comodatul este un impumut de folosinta catre societate astfel ca daca nu se va specifica clar cat se poate folosi masina si de catre cine ci pana cand , adica niste termeni clari, masina poate fi solicitata de catre societate de cate ori este necerasa. Pe durata comodatului angajatorul este cel care hotaraste ce si cum si pe unde circula masina.
Consider ca benzina poate fi decontata in baza unui act aditional la CIM in care se specifica decontarea acesteia pentru naveta cu auto propriu.
Un lucru este insa clar ca nu pot exista doua contracte de comodat pentru aceasi masina la doi angajtori fara a exista acordul acestora.

Societatile sunt intradevar apropiate (e diferenta doar de vreo 5 km), iar ca si cuantum ni se deconteaza cam jumatate la fiecare, chiar mai putin.
Pentru decontarea bonurilor de benzina, atat societatea la care lucrez eu, cat si cea unde lucreaza sotul, ne-au propus incheierea acestui contract de comodat. Mie nu mi se pare normal sa inchei acest contract, practic insemnand exact ce ati expus mai sus "se poate folosi masina si de catre cine ci pana cand , adica niste termeni clari, masina poate fi solicitata de catre societate de cate ori este necerasa. Pe durata comodatului angajatorul este cel care hotaraste ce si cum si pe unde circula masina" si banuiesc ca nu se poate specifica in acest contract ca masina sa o folosesc numai eu, care sunt comodantul!!! E cam ciudat... dar trebuie sa existe o solutie ca firma sa poata deconta aceste cheltuieli....

Si sa inteleg ca daca exista un acord intre firme, se pot semna doua contracte pentru acelasi bun?