Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... un sfat va rog
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

un sfat va rog

am cumparat un imobil in baza legii 112/1995 dar primaria refuza sa-mi vanda terenul de 11 mp aferent curtii casei. ce pot face ca sa oblig primaria sa-mi vanda, avand in vedere ca ei spun ca nu au temei legal ca sa imi vanda mie curtea.
mentionez ca in prezent platesc chirie pt acei 11 mp.
credeti ca as rezolva prin instanta? ce trebuie facut?
mergeti ,cu actele care le aveti ,la un avocat ,spunetii cauza si ..succes
Deocamdată plătiţi chirie Primăriei, deci ei sunt proprietarii acelei suprafeţe. Acum este următoarea problemă-terenul este domeniul public sau privat al primăriei. Dacă este domeniu public, nu au dreptul să-l vândă, dacă este domeniu privat, au acest drept, şi fiind o suprafaţă relativ mică, prin negociere.
Dacă este domeniu public, se poate rezolva şi acest lucru, legal. Un avocat, aşa cum v-a spus anterior.
Cotty a scris:

am cumparat un imobil in baza legii 112/1995 dar primaria refuza sa-mi vanda terenul de 11 mp aferent curtii casei. ce pot face ca sa oblig primaria sa-mi vanda, avand in vedere ca ei spun ca nu au temei legal ca sa imi vanda mie curtea.
mentionez ca in prezent platesc chirie pt acei 11 mp.
credeti ca as rezolva prin instanta? ce trebuie facut?

Primaria avea obligatia sa vanda tot terenul, inclusiv si suprafata de 11 mp care reprezinta curti, asa cum se prevede la art.9 din Legea nr.112/1995 si la art.7.3 din Normele metodologice de aplicare unitara a Legii nr.10/2001, aprobate prin H.G. nr.250/2007,care se refera la terenul aferent imobilelor instrainate in temeiul Legii nr.112/1995 acest lucru insemnand terenul pe care este amplasata constructia, respectiv amprenta constructiei, cat si terenul din imprejurimile constructiei necesar bunei utilizari a acesteia(cei 11 mp.!) indiferent de categoria de folosinta.
In fapt, primaria a comis un abuz prin omisiunea voita de a nu vinde si acea suprafata de teren obligandu-va sa platiti chirie in mod nejustificat si nelegal. Nu va ramane decat sa chemati primaria in judecata, este singura cale pe care o aveti sa rezolvati acel diferend!