avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 599 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Lege aplicabila pt.......teren aferent
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Lege aplicabila pt.......teren aferent

Buna ziua.
Conform art.36 din Legea 18/1991,alin.(4) ..(citez)..Dispozitiile art. 23 raman valabile.
Conform art.23 din Legea 18/1991, alin (2)..(citez)...Suprafetele de terenuri aferente casei de locuit si anexelor gospodaresti, precum si curtea si gradina din jurul acestora SUNT ACELEA evidentiate ca atare in actele de proprietate , IN CARTEA FUNCIARA ...........etc.
Intrebare.
Cum se aplica acest articol din Lege in cazul imobilelor vindute pe baza Legii 112/1995,(in speta imobil nerevendicat).
Caz. 1(una)Locuinta vinduta pe baza legii 112, locuinta este unicul in constructia care se afla pe un teren intabulat in CF cu suprafata de 455 mp.-parcela intabulat de 40 de ani, dupa o dezmembrare, in vederea parcelarii terenului original de 1900 mp..
Motivul intrebarii: sunt multe pareri contradictorii, sub casa .. linga casa....ba a statului ..ba a primariei... etc.
Cu stima.
Cel mai recent răspuns: ContSters4579 , utilizator 10:37, 29 Ianuarie 2010
Articolul la care va referiti, se aplica conform Normelor Metodologice de aplicare a Legii nr.18/1991, republicata, aprobata prin H.G.nr.890/2005.
Cele doua articole la care faceti referire sunt aplicate la emiterea Ordinului prefectului de constatare a dreptului de proprietate pentru casa si terenul aferent acesteia, pentru fostii membri cooperatori, sau pentru persoanele care au cumparat imobile inainte de 1990 si au fost afectati de decretul-lege 59/1974 (in urma cumpararii, indiferent de suprafata curtii, dobandeau proprietatea doar pentru 250 mp, restul revenind automat statului). Nu cred ca se aplica si imobilelor dobandite ulterior anului 1990, respectiv prin legea 112.
Multumesc. Am o nelamurire. Decizie C. de Apel Constanta , speta granituire, jurisprudenta pe portalul M. Justitiei, motiveaza ca art. 36 din Legea 18/1991, are aplicabilitate administrativa si pentru legea 112/1995.Si atunci???
Cu stima.
...nu ne dati si noua linkul de la hotarare?...multumesc...
[ link extern ]
Cu mare drag.Sper ca am reusit.
Curiozitatea mea este nemarginita. tks.
De siguranta : Decizia nr.369/C din 28.06.2006

Alte discuții în legătură

Emitere titlu de proprietate SIMIEMI SIMIEMI Buna ziua, am nevoie de ajutorul vostru in urmatoarea problema: in anul 1981 bunicii sotului cumpara casa la tara iar dreptul de folosinta pentru 250 mp li se ... (vezi toată discuția)
Imobil dezmembrat ca urmare a colectivizarii nutica nutica Buna ziua, Ma aflu in urmatoarea situatie: in anul 1976 a fost intocmit un act de dezmembrare si contract de vanzare - cumparare dupa cum urmeaza in ... (vezi toată discuția)
Recuperarea unui teren care nu a fost trecut in actul de vanzare al casei ravi79 ravi79 In 1989 am cumparat o casa la tara cu teren de 1100mp, iar actul de vanzare-cumparare a fost facut doar pe casa.Vreau sa l dau in judecata pe propietar,dar ... (vezi toată discuția)