avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 801 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Lege aplicabila pt.......teren aferent
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Lege aplicabila pt.......teren aferent

Buna ziua.
Conform art.36 din Legea 18/1991,alin.(4) ..(citez)..Dispozitiile art. 23 raman valabile.
Conform art.23 din Legea 18/1991, alin (2)..(citez)...Suprafetele de terenuri aferente casei de locuit si anexelor gospodaresti, precum si curtea si gradina din jurul acestora SUNT ACELEA evidentiate ca atare in actele de proprietate , IN CARTEA FUNCIARA ...........etc.
Intrebare.
Cum se aplica acest articol din Lege in cazul imobilelor vindute pe baza Legii 112/1995,(in speta imobil nerevendicat).
Caz. 1(una)Locuinta vinduta pe baza legii 112, locuinta este unicul in constructia care se afla pe un teren intabulat in CF cu suprafata de 455 mp.-parcela intabulat de 40 de ani, dupa o dezmembrare, in vederea parcelarii terenului original de 1900 mp..
Motivul intrebarii: sunt multe pareri contradictorii, sub casa .. linga casa....ba a statului ..ba a primariei... etc.
Cu stima.
Cel mai recent răspuns: ContSters4579 , utilizator 10:37, 29 Ianuarie 2010
...uitati ceva relevant si cu asta cred ca am spus totul in cestiune...[ link extern ] ...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Emitere titlu de proprietate SIMIEMI SIMIEMI Buna ziua, am nevoie de ajutorul vostru in urmatoarea problema: in anul 1981 bunicii sotului cumpara casa la tara iar dreptul de folosinta pentru 250 mp li se ... (vezi toată discuția)
Imobil dezmembrat ca urmare a colectivizarii nutica nutica Buna ziua, Ma aflu in urmatoarea situatie: in anul 1976 a fost intocmit un act de dezmembrare si contract de vanzare - cumparare dupa cum urmeaza in ... (vezi toată discuția)
Recuperarea unui teren care nu a fost trecut in actul de vanzare al casei ravi79 ravi79 In 1989 am cumparat o casa la tara cu teren de 1100mp, iar actul de vanzare-cumparare a fost facut doar pe casa.Vreau sa l dau in judecata pe propietar,dar ... (vezi toată discuția)