Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Injuratul unei persoane -unde se clasifica ?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Injuratul unei persoane -unde se clasifica ?

Buna ziua ,

Nu stiu daca am pus intrebarea unde trebuie ; deci , cind injuram de mama o persoana de fapt ce reglementare incalcam ? in ce categorie intra : insulta , calomnie , ultraj , drept civil ?
Masurile disciplinare din cadrul firmei/institutiei/organizatiei se iau fara tribunal. Eventual vor putea fi contestate in dreptul muncii. Un angajat poate avea probleme la munca si daca n-a incalcat nicio lege.
Daca fapta este savarsita in public poate fi contraventie conf. Legii 61/1990.
Insulta si calomia nu sunt incriminate in codul penal dar se poate adresa instantei civile pentru incalcarea drepturilor nepatrimoniale.
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
Buna ziua. Imi cer scuze de deranj. Am o problema destul de grava din punctul meu de vedere o persona.care ma jigneste intr un mod inimaginabil pe wattaps. Cum pot rezolva legal aceasta situatie? Multumesc
Ii blocati numarul, e cel mai simplu.

Adriana Mihalache a scris:

Buna ziua. Imi cer scuze de deranj. Am o problema destul de grava din punctul meu de vedere o persona.care ma jigneste intr un mod inimaginabil pe wattaps. Cum pot rezolva legal aceasta situatie? Multumesc

Bună seara am o întrebare la dumneavoastră am o colega la muncă care mereu ma jignește cu vorbe foarte urate ear în seara aceasta când sa plec acasă a început sa strige după mine curva panarama etc vreau un sfat cum sa procedez
Strugari Mary, utilizator