avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1053 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... ajutor!urgent!urgent!venit estimat....
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

ajutor!urgent!urgent!venit estimat....

am intreprindere individuala caen constructii.cand trebuie sa merg sa depun venitul estimat pentru anul 2012?pana la ce data?
si pana la ce data trebuie sa merg sa spun ce am realizat concret pe anul 2011?
iar la cheltuieli deductibile pot scadea si impozitul pe venit?pe care l-am platit pe 2011.va multumesc
in cazul in care au trecut termenele si eu nu am depus declaratiile ce se intampla?mai pot depune?
Cel mai recent răspuns: Amat , utilizator 12:08, 1 Februarie 2012
declaratia de venit estimat pentru anul curent ar fi bine sa fie depusa cat mai repede. pe baza cifrelor de acolo ei va vor calcula si va vor trimite decizia de impozit anticipat. prima plata de anticipate se face pana pe 15 martie.
chit ca teoretic declaratiile pot fi depuse pana prin mai, daca nu ma insel, fara declaratia de venituri estimate nu veti primi decizia mai sus mentionata, iar fara decizie nu puteti plati primul trimestu de impozite... deci penalitati.

cel mai bine este, cum spuneam, sa depuneti declaratii cat mai repede, ca sa aiba si ei timp sa va calculeze si s ava trimita decizia inainte de 15 martie.

apoi daca termenele de depunere ale declaratiilor sunt depasite (undeva prin mai, repet, daca nu ma insel) veti plati amenda intre 100 si 500 ron

mult succes

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozit 2010 - pfa psih psih Buna ziua, Luna aceasta am finalizat actele pentru infiintarea unui cabinet de psihologie, inclusiv obtinerea C.I.F. Impozitul pt. anul 2010 se plateste ... (vezi toată discuția)
Completare declaratia 220 pfa ASPAZIA ASPAZIA Buna Ziua, va rog frumos sa ma indrumati si pe mine in completarea Declaratiei 220 PFA. Mentionez ca voi obtine venituri din profesii libere ( expert ) ... (vezi toată discuția)
Pfa - contract nou - venit mai mare adina.s adina.s Buna ziua, Detin un PFA in domeniul IT si la infiintare am ales varianta norma fixa de venit, insa aceasta norma s-a modificat (s-a triplat) in decembrie ... (vezi toată discuția)