Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... ajutor!urgent!urgent!venit estimat....
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

ajutor!urgent!urgent!venit estimat....

am intreprindere individuala caen constructii.cand trebuie sa merg sa depun venitul estimat pentru anul 2012?pana la ce data?
si pana la ce data trebuie sa merg sa spun ce am realizat concret pe anul 2011?
iar la cheltuieli deductibile pot scadea si impozitul pe venit?pe care l-am platit pe 2011.va multumesc
in cazul in care au trecut termenele si eu nu am depus declaratiile ce se intampla?mai pot depune?
declaratia de venit estimat pentru anul curent ar fi bine sa fie depusa cat mai repede. pe baza cifrelor de acolo ei va vor calcula si va vor trimite decizia de impozit anticipat. prima plata de anticipate se face pana pe 15 martie.
chit ca teoretic declaratiile pot fi depuse pana prin mai, daca nu ma insel, fara declaratia de venituri estimate nu veti primi decizia mai sus mentionata, iar fara decizie nu puteti plati primul trimestu de impozite... deci penalitati.

cel mai bine este, cum spuneam, sa depuneti declaratii cat mai repede, ca sa aiba si ei timp sa va calculeze si s ava trimita decizia inainte de 15 martie.

apoi daca termenele de depunere ale declaratiilor sunt depasite (undeva prin mai, repet, daca nu ma insel) veti plati amenda intre 100 si 500 ron

mult succes