Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general PFA - Contract nou - Venit mai mare
Discuție deschisă în Contabilitate în general

PFA - Contract nou - Venit mai mare

Buna ziua,

Detin un PFA in domeniul IT si la infiintare am ales varianta norma fixa de venit, insa aceasta norma s-a modificat (s-a triplat) in decembrie 2009 - ianuarie 2010 si era mai convenabil pentru mine sa trec la norma reala de venit. Asa am si facut, si avand un contract de webmaster am declarat ca venit real pentru anul acesta 8000 ron, din care 2000 cheltuieli deductibile, ajungand la 6000 profit. Acum insa s-a ivit ocazia unui nou contract de colaborare, pentru o suma de 1800 Ron/luna, ceea ce depaseste declaratia mea de la inceputul anului.

Evident nu aveam de unde sa stiu la inceputul anului ca dupa 5-6 luni voi avea un contract asa mare, iar acum nu stiu cum ar trebui sa procedez. Trebuie sa depun o alta declaratie de venit motivand cu aparitia acestui nou contract, sau pot sa am cheltuieli deductibile mai mari pentru a ajunge la aceeasi suma care mi se si impoziteaza la momentul actual?

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri!
sa inteleg bine : ati declarat la inceputul anului 2010 , prin declaratia cod 220 de venit estimat un venit de 8000 si 2000 cheltuieli , pentru anul 2010 ?
Da, exact. Iar acum s-a ivit in plus acest contract. Pot renunta la colaborarea actuala, si sa ma rezum doar la cea bazata pe acest nou contract care urmeaza sa fie semnat. Insa oricum venitul va fi mult mai mare decat cel declarat ca estimat la inceputul anului pentru 2010.
Cheltuielile deductibile sunt cele efectuate pentru desfasurarea activitatii.
Faptul ca a crescut cifra de afaceri nu este un impediment. La inceputul anului 2011 va trebui sa completati declaratia 200 pentru anul 2010 in care va trebui sa treceti total incasari si total cheltuieli conform registrului jurnal de incasari si plati. Deci impozitul aferent anului 2010 il veti declara si platii in 2011 (diferenta pe care nu ati previzionat-o).
Daca nu puteti dormi din cauza aceasta puteti merge la Ad. Financiara si sa completati o declaratie 220 rectificativa pentru 2010.
ContSters85576, utilizator
Asa cum deja v-a spus dl Tomescu , venitul realizat efectiv precum si cheltuielile facute efectiv,se vor regulariza in anul 2011 prin declaratia de venit realizat cod 200.
Pina la 31.12.2010 nu conteaza ce venit sau cheltuieli veti inregistra, comparativ cu ce ati declarat in declaratia 220, pentru ca impozitul anticipat se va plati la nivelul declaratiei cod 220 iar regularizarile de impozit se vor face in anul 2011.
Magda Staicu, Consultant fiscal
Am inteles. O ultima intrebare pentru a fi 100% lamurita -

Deci la inceputul anului urmator voi completa declaratia 220 pentru venitul estimat pentru 2011, si tot atunci trebuie sa completez o declaratie de venit, 200, prin care declar venitul exact realizat in 2010? Trebuie sa predau/prezint facturile si chitantele sau acestea sunt pastrate doar pentru a avea eu o evidenta?
Iar pentru diferenta care va rezulta voi plati la momentul respectiv sau se va adauga trimestrial la impozitul pe care il voi plati in 2011?
adina.s, utilizator