Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general PFA - Contract nou - Venit mai mare
Discuție deschisă în Contabilitate în general

PFA - Contract nou - Venit mai mare

Buna ziua,

Detin un PFA in domeniul IT si la infiintare am ales varianta norma fixa de venit, insa aceasta norma s-a modificat (s-a triplat) in decembrie 2009 - ianuarie 2010 si era mai convenabil pentru mine sa trec la norma reala de venit. Asa am si facut, si avand un contract de webmaster am declarat ca venit real pentru anul acesta 8000 ron, din care 2000 cheltuieli deductibile, ajungand la 6000 profit. Acum insa s-a ivit ocazia unui nou contract de colaborare, pentru o suma de 1800 Ron/luna, ceea ce depaseste declaratia mea de la inceputul anului.

Evident nu aveam de unde sa stiu la inceputul anului ca dupa 5-6 luni voi avea un contract asa mare, iar acum nu stiu cum ar trebui sa procedez. Trebuie sa depun o alta declaratie de venit motivand cu aparitia acestui nou contract, sau pot sa am cheltuieli deductibile mai mari pentru a ajunge la aceeasi suma care mi se si impoziteaza la momentul actual?

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri!
Deci, la inceputul anului 2010 ati aproximat o cifra de afaceri pe care ati materializat-o in declaratia 220. In cursul anului platiti un impozit aferent acestei cifre de afaceri si la inceputul lui 2011 trebuie sa mergeti la Ad. Financiara sa completati declaratia 200 in care declarati venitul si cheltuielile reale din 2010 conform registrului jurnal de incasari si plati si veti achita diferenta de impozit aferenta noului contract incheiat. Totodata o sa completati si declaratia 220 pt. 2011 in care aproximati un venit net pentru 2011.
ContSters85576, utilizator
Am inteles. Va multumesc frumos pentru raspunsuri.