Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general societate suspendata
Discuție deschisă în Contabilitate în general

societate suspendata

O societate presteaza servicii de constructii, factureaza lucrarile apoi suspenda activitatea neasteptand receptia finala. Beneficiarul contesta lucrarile si se constata ca trebuie stornata o anumita valoare. Cum se poate proceda in acest caz , daca societatea e suspendata mai poate emite factura de stornare?
Va multumesc
Pe timpul perioadei de suspendare inceteaza desfasurarea de activitati economice, respectiv societatea nu mai poate obtine venituri si nu mai poate efectua plati, in schimb poate face incasari pentru servicii prestate inainte de data suspendarii.
Din punctul meu de vedere, in problema dvs., trebuie reluata activitatea.
Nu puteti emite factura de stornare a situatiilor de lucrari neefectuate in aceasta perioada.