Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... cui revine dreptul sa plateasca impozitul in la c.v.c. ...
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

cui revine dreptul sa plateasca impozitul in la c.v.c. cu clauza de uzufruct viager

am cumparat un teren cu clauza de uzufruct viager va rog sa-mi spune-ti cine trebuie LEGAL sa plateasca impozitul pe teren atata timp cat nu s-a specificat in contract de vanzare (eu in calitate de nud propietar si care voi intra in posesie la decesul persoanei sau fostul proprietar in calitate de uzufructuar si care foloseste terenul in momentul de fata) va rog sa-mi raspunde-ti deoarece la primaria platesc si eu si fostul proprietar care foloseste terenul. VA MULTUMESC!!!
Nudul proprietar atat. nu stiu cum ar putea uzufructuarul sa plateasca daca nu e titularul dreptului de proprietate si nici nu s-a stabilit prin contract acest lucru. Plus ca pentru acelasi teren nu cred ca este posibil sa se plateasca de 2 ori impozit. Ar trebui facuta cerere de restituire.
Dl. av_plac va multumesc pt. raspuns, cu totul ca mie mi se pare normal sa plateasca impozitul cel care se foloseste de teren.
Impozit se plateste pe proprietate, nu pe folosinta.. deci il veti plati dvs
multumesc