Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie alimentara

Sunt exceptia de la regula.Adica dupa divort fata care acum are 15 ani mi-a fost incredintata mie deoarece autoritatea tutelara si chiar fata a ales sa stea cu mine. De 4 ani si jumatate nu am primit pensie alimentara de la fosta sotie si ma intereseaza care sunt pasii pe care trebuie sa-i urmez sa obtin banii ce i se cuvin fetei. Fosta sotie nu a fost niciodata angajata cu carte de munca deci nu ma astept decat la 25% din salariul minim. Din ce am aflat am inteles ca ar fi bine sa fac o plangere la Parchet ca sa o presez sa se achite de obligatii. Nu stiu textul standard al acestei plangeri si ce altceva sa mai fac. Multumesc !
Copii si relatia lor cu parintii se bucura de o serie de prevederi ale legii civile, dar exista si cazuri in care s-a apreciat ca se impun si unele masuri cu caracter penal. Una dintre aceste situatii, incadrata penal in categoria "Infractiuni contra familiei", este abandonul de familie.
Abandonul de familie, ca infractiune, consta in:
- parasirea, alungarea sau lasarea fara ajutor, expunandu-l (pe cel pe care are obligatia sa il intretina) la suferinte fizice sau morale;
- neindeplinirea cu rea-credinta a obligatiei de intretinere prevazuta de lege;
- neplata cu rea-credinta, timp de 2 luni, a pensiei de intretinere stabilita pe cale judecatoreasca.

In cazul abandonului de familie, actiunea penala se pune in miscare la plangerea prealabila a persoanei vatamate, iar impacarea partilor inlatura raspunderea penala.
Multumesc pentru raspuns dar ma intereseaza si cum trebuie formulata plangerea la Parchet. Catre cine o adresez si care este textul standard. Ce scriu in plangere.
buna ziua.si eu am patit la fel,aveam hotarare judecatoreasca,domnul timp de 15 ani nu a platit si asta si din vina mea,ptr.ca l-am lasat in pace.dar acum 3 luni am consultat un avocat,chiar daca nu a platit 15 ani,doar pe ultimii 3 ani am putut sa-i recuperez.asa este legea.avocatul i-a facut o notificare la un executor judecatoresc sa-si achite restanta,apoi va puteti adresa parchetului.asa sunt pasii.va urez mult succes.
Va multumesc !
Nu este necesara notificarea prin executor judecatoresc, ca sa depuneti plangerea penala pentru savarsirea infractiunii de abandon de familie pentru neplata timp de 2 luni a pensiei alimentare stabilite prin hotarare judecatoreasca.
Uitati un model de plangere penala :
Parchetul de pe langa Judecatoria .......................

DOMNULE PRIM PROCUROR,

Subsemnata ..............................., cu domiciliul in ................, str. .............., nr ........., sect ........., formulez prezenta

PLANGERE PENALA

impotriva numitului ...................., fiul lui ......... si .............., nascut la data de xx.xx.xxxx in .............., str ...................., nr .........., solicitandu-se ca in urma cercetarilor sa se constate ca acesta se face vinovat de infractiunea de abandon de familiei, prevazuta si sanctionata de art. 305 C.o, pentru neplata cu rea-credinta a pensiei de intretinere a minorei .....................

In fapt, impotriva numitului ...............a fost data sentinta civila nr xxx/xx.xx.xxxx pronuntata de ............, definitiva si irevocabila, prin care a fost obligat la palata pensiei de intretinere pentru minorul ............

Mentionez ca nici pana in prezent, numitul ......................nu s-a indeplinit obligatia stabilita prin sentinta civila, prin care a fost obligat prin sentinta civila sus mentionata.

.... ..... (detalii cote si plati, mentiuni tipuri probe si motivare in drept)

Va multumesc