Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mutarea procesului in alta localitate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mutarea procesului in alta localitate

Un proces in desfasurare se poate muta la un tribunal din alta localiate,cu angajarea unui nou avocat?In ce conditii?
În anumite situaţii în care judecarea în bune condiţii a unei pricini este pusă sub semnul îndoielii, legea permite strămutarea pricinii la o altă instanţă decât cea care, în mod normal, ar fi competentă să o judece.
Potrivit art.37 C.proc.civ., strămutarea unei pricini de la o instanţă la alta de acelaşi grad, poate fi dispusă în următoarele 3 situaţii :
a) când una dintre părţi are două rude sau afini până la gradul al patrulea inclusiv printre magistraţii sau asistenţii judiciari ai instanţei
b) pentru motive de bănuială legitimă;
c) pentru motive de siguranţă publică.
Numai in aceste cazuri se poate stramuta un litigiu.
Da. Cu o condiţie: să existe tribunal în localitatea în care vreţi să-l mutaţi. =D>

Mutarea procesului nu este la îndemîna justiţiabilului. Dacă are temeiurile prevăzute de Codul de procedură civilă, justiţiabilul poate face o cerere de strămutare. Unde, şi mai ales dacă se va strămuta procesul, ţine de hotărîrea instanţei superioare sau a Înaltei Curţi de casaţie şi Justiţie.
Stremutarea unui proces este o masura exceptionala acordata de lege reclamantului/paratului pentru motivele expres si limitativ prevazute in art.37 alin1 si 2 C.pr.civ.(precizate de elis).
Se adreseaza instantei imediat superioare celei pe rolul careia se afla procesul pentru cazul prevazut de art.37 alin.1 C.pr.civ.
Pentru motivele de banuiala legitima sau siguranta publica aceasta se depune la Inalta Curte de Casatie si Justitie.
In penal cererea de stramutare se adreseaza Inaltei Curti de Casatie si Justitie si trebuie motivata .
Poate fi ceruta de catre partea interesata, procuror sau de ministrul justitiei.
Avocatul poate ramane acelasi daca indeplineste conditiile.