Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Sistare venit minim garantat?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Sistare venit minim garantat?

Buna ziua,
Copilul meu primeste pensie de urmas in urma decesului sotului si cum este prea mica pensia se completeaza pana la venitul minim garantat de 350 lei.Am datorii la impozit de circa 160 lei, imi poate opri pensia copilului?
Buna dimineata ! Nu se va suspenda plata in cazul dvs. . Actul normativ ce prevede suspendarea platii ajutorului social se refera la cel reglementat de legea nr. 416/2001 , actualizata ....
Multumesc, am inghetat ca deja ne descurcam foarte greu.
maria_45 a scris:
Copilul meu primeste pensie de urmas in urma decesului sotului si cum este prea mica pensia se completeaza pana la venitul minim garantat de 350 lei.

Copilul dvs. beneficiaza, de fapt, de pensia sociala minima garantata (in prezent denumita ''indemnizatie sociala pentru pensionari'') de 350 de lei. Plata pensiilor inceteaza sau se suspenda in conditiile Legii nr. 263/2010 si nu are legatura cu plata impozitelor sau cu Legea nr. 416/2001.