Forum Discuţii diverse Discuţii politice şi legislaţie ... Manifestul romanilor osanditi la saracie si moarte de ...
Discuție deschisă în Discuţii politice şi legislaţie electorală

Manifestul romanilor osanditi la saracie si moarte de catre politicienii din Romania

Prea maritilor politicieni care ruineaza societatea civila.

In Romania,exista categorii sociale care au un nivel foarte scazut de trai de ani si ani de zile.
Din decembrie 1989,speranta romanului a fost mereu ultima sa dorinta pentru a trai o viata cat de cat mai acceptabila ,conform marilor promisiuni ale celor care au promis marea cu sarea si prosperitatea neamului romanesc.
Dupa fiecare scrutin de alegeri,partidele au pacalit natiunea romana cu fel de fel de promisiuni ,pe care,ulterior le-au uitat cu desavarsire.
La orice s-au gandit numai la alegatorii fraieri care i-au acordat voturile sa fie triumfali,nu s-au gandit niciodata.
Rabdarea romanilor napastuiti de toate suferintele create de cauza abuzurilor si ilegalitatilor a ajuns la limita suportabilitatii -in prezent-.
Pentru a usura grozavia suferintei,din ceruri a venit si gerul care te musca ,vantul care te biciuie la fiecare pas si foamea ce te inghesuie in cripta intunecimii neantului de dincolo.
Cei care au fericirea sa moara in aceste conditii democratice,pot sa afirm ca sunt abia acum fericiti,cand Dumnezeu i-a strans de pe Pamant !
Nu am vazut nici un om politic sa faca ceva pentru cei care sunt la limita disperarii,adica sa contribuie,sa sprijine ori sa creeze solutii pentru a usura viata nenorocita a unora(care cuprinde o arie de peste 50% din populatia tarii)
Au curajul sa comenteze si sa vorbeasca doar de dragul de a se face vedete .
Ar fi indicat,ca vorbele sa fie mult mai putine iar faptele sa vorbeasca !

Legile,au ajuns sa fie o forma de ore pierdute in van pe bancile parlamentare platite cu bani grei
De ce nu sunt sanctionati senatorii si deputatii care nu-si indeplinesc sarcinile si obligatiile?
De ce nu li se diminueaza lor salariile nesimtite si indemnizatiile care au saracit Romania?
Din toate cele ce se intampla in prezent,se intelege clar ca,se urmareste ca societatea civila saraca si umilita sa moara cu zile la comanda presedintelui tarii si a primului ministru.
Rata mortalitatii pe timp de iarna este fals anuntata statistic,pentru ca sa nu existe probleme informative la nivel UE.
Doresc sa prezint cateva din problemele esentiale care nu se vad niciodata:

1.- Problema pensionarilor cu incapacitate temporara de munca
------------------------------------------------------------------------------------
Aceste persoane,au in primul rand probleme medicale si au o indemnizatie de plata care este sub limita existentei unei persoane sanatoase(adica au o indemnizatie de plata de sub 400 lei).
Desi unele persoane au o vechime in munca de peste 15-20 ani de munca,indemnizatia,este aceeasi ca la o persoana care are acelasi handicap insa nu a muncit niciodata.
Unde este chitatea,echilibrul si legalitatea actelor?
Probabil,ministerul muncii si solidaritatii sociale stie???-Nu cred ca a avut macar amabilitatea sa citeasca undeva....

O persoana pensionata nu mai are puterea de munca necesara la o anumita varsta.
Desi se stie ca,odata cu trecerea anilor,o persoana cu afectiuni cronice nu se mai poate recupera ci din contra,bolile pot sa se cronicizeze,se sustine ca sa fie pensionati de drept la varsta de 65 ani.
E o nebunie si o crima psihologica in lumea acestor persoane care nu mai spera -macar-sa vada pensia de drept.
Desi au contribuit zeci de ani la stat,li se ia si ultima firimitura de speranta ingreunand drastic fiecare zi pe care se chinuie sa o traiasca.
Atata timp cat nu exista o evidenta reala a starii natiunii nu se poate sa se stie exact cate suflete de romani mor cu zile.

La o discutie cu un grup de persoane pensionate pe caz de boala,am primit urmatorul mesaj:
-""Nu mai am putere sa ma bucur si nici macar sa mai strig durerea mea.
Cand ma trezesc dimineata,imi fac o cruce mare si multumesc lui D-zeu ca am scapat si ca voi ajunge-poate-sa fiu viu si in urmatoarea dimineata in aceasta Romanie murdara si ucisa in fiecare zi de politicieni.
Da,astazi,am scapat,insa maine,poimaine,poate anul viitor,voi mai trai?-se intreaba cat mai multi pensionari ce au varsta de peste 55 de ani.
Daca apuc ziua de maine,este posibil sa ajung si eu pe strada ca orice caine maidanez,pentru ca,suntem amenintati mereu de cei de la primarie ca ne fac felul in strada daca nu ne platim contributiile si facturile supraumflate de la utilitati.
Daca vom ajunge boschetari,cazuti prin santuri,morti ori vii,vom fi lasati acolo,pentru ca ,doar asa din ambitie,ca o demonstratie falsa a ideii ca Guvernul are grija de cei sarmani,bolnavi si neputinciosi.
Poate in asemenea situatii sa afle si UE,ca aici in Romania se intampla multe lucruri false si rele care nu sunt transmise corect.
Ce solutie poate fi Moartea -domnilor politicieni - cand voi,acestia care ne conduceti(adica-telea),nu a-ti facut nimic pentru popor ca sa ne salvati Viata?
Cat poate fi de complicat ca sa va ganditi si la cei sarmani si neputinciosi?
Nu va cerem decat dreptul la viata,si dreptul la un trai modest dat de vitalitate la varsta noastra.
Suntem pedepsiti pentru ca am muncit din greu in anii trecuti si ne-am imbolnavit de obida si greutati?
Ca sa scapati de pensionari,a-ti faurit legea pensiilor dupa bunul plac european insa nu a-ti mai tinut cont de drepturile mamelor cu mai multi copii(viitorul tarii) ,de anii de nastere si asa mai departe.
A-ti taiat in carne vie,insa nu inainte de a emite legi care sa favorizeze neamurile si asociatii.
Din atitudinea dumneavoastra,se pare ca ne considerati doar animale de jug ce pot fi aruncate atunci cand sunt inapte de munca.
Se pare ca nu realizati ca ,nu pot gasi un loc de munca cei tineri,nu cei care au varste peste 55 ani!
Atunci cand,ve-ti fi si voi oameni cu adevarat,ar trebui sa realizati ca odata cu disparitia noastra ar disparea si fericirea copiilor nostri ,a nepotilor si a bunicilor vostri.

Un Om Adevarat,ar trebui sa traiasca o singura viata ,sa aiba un suflet urias in care sa incapa multa bunatate,iertare si omenie fata de sinele sau in primul rand apoi si fata de aproapele sau.

Sper sa fie intr-un ceas bun,atunci cand oricine va citi acest mesaj catre politicienii care au uitat de societatea civila din Romania

[Editat - va rog sa evitati cuvintele prea explicite, pe forum dezbatem idei nu condamnam / ''rastignim'' pe nimeni. Va multumesc pentru intelegere]

Ares-3, moderator
Cateva defecte ale Romanilor : si dupa 1990 !
# Prea creduli !
# Exagerat de rabdatori !!
# Nu impunem Respect > eventual si UN PIC de '' Frica '' !!!
# Ne vinem '' Pielea '' ieftin ........ RAU de tot !!!!
CAND ne vom '' Lepada '' de aceste defecte ... cand OARE ??
sigur vom mai avea o sansa !

Mai nou guvernantii nostri au decis ca cei care sant restantieri la impozite sa nu mai beneficieze de ajutoare sociale , adica ei vor tot pe spatele saracilor sa faca ceva
.Cat are statul de rambursat taxe si tva-ul de platit , ei de ce isi mai primesc salariile ?
@petrescucezar

Data Vineri, 3 Februarie 2012, 14:29 Subiect super Mesaj Un bun prieten plecat de cativa ani in Canada, mi-a trimis o poezie a altui "calator" prin lume, consatean de-al nostru pe nume Adrian Paparuz.

Ne cântă stelele-n grădină
suntem stejari cu rădăcini de vânt
ni-i ţara flamură tot mai străină
îngenuncheaţi nu mai avem cuvânt

Ne legănăm durerea în surdină
copiii noştrii fug în univers
tot aşteptăm un mâine ca să vină
fără să dăm acestui azi un sens

Fantome amorţite de minciună
cu lanţuri strânse pe picior
ne vindem şi trecutul dimpreună
cu amintirile din viitor

In piepturi nu mai avem inimi
trăim să ne holbăm stupizi
la un ecran la neica-nimeni
striviţi ca nişte mici omizi

Ne mor părinţi stând la coadă
să ia o pâine de pomană
şi pruncii merg flămânzi la şcoală
dar ne mândrim cu-o frunză brand de ţară

Am scos nebunii din ospiciu
şi i-am făcut parlamentari
din ţară am făcut oficiu
pentru drogaţi pentru samsari

Ne râde-n nas ca o satană
un preşedinte de infern
şi noi îl ungem în sutană
să pregătească alt măcel