Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... resurse umane
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

resurse umane

La o societate comerciala cu 23 de salariati trebuie contract colectiv de munca?
Care este salariul minim pentru muncitori calificati?
Legea nr. 130/1996
Art. 3.
(1) Negocierea colectiva, la nivel de unitate, este obligatorie, cu exceptia cazului in care unitatea are mai putin de 21 de salariati.

H.G 1225/2011 stabileste incepând cu data de 1 ianuarie 2012 salariul de bază minim brut pe țară garantat în plată se stabilește la 700 lei lunar, pentru un program complet de lucru de 169,333 ore în medie pe lună în anul 2012, reprezentând 4,13 lei/oră.
In functie de ramura dea activitate in care lucreaza respectivii muncitori calificati , aplicati coeficientii de ierarhizare.
Coeficientii de ierarhizare nu au baza legala in 2012, s-a reglementat doar salariul minim.
Chiar daca a intrat in vigoare Legea 62/2011 , iar Legea 130/1996 a fost abrogata, contractele colective de munca in aplicare la data intrarii in vigoare a Legii 40/2011 isi produc efectele pana la data expirarii termenului pentru care au fost incheiate. Astfel, in baza acestor dispozitii legale, apreciem ca, contractele incheiate la nivel de ramuri de activitate vor produce efecte fata de destinatarii acestora, pana la data expirarii termenului pentru care au fost incheiate.

In concluzie, daca la data de 1 ianuarie 2012 exista un contract colectiv la nivel de ramura din care face parte angajatorul, in derulare, in conformitate cu specificatiile anterioare, el va constitui izvor de drept si temei pentru acordarea drepturilor - adica a coeficientilor de ierarhizare-prevazute in acesta pentru salariatii incadrati la angajatorii care fac parte din ramura,--