Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Mentiuni stare civila
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Mentiuni stare civila

unde se trimite mentiunea de deces pentru un cetatean roman nascut in Ucraina ,fosta URSS ? La Primaria Sectorului 1 Bucuresti ?
Cetateanul roman nascut in Ucraina trebuie sa aiba certificat de nastere in limba romana, adica transcris. Deci mentiunea de deces se inainteaza la primaria care a efectuat transcrierea actului, care dupa operarea mentiunii transmite lucrarea la directia de judet de care apartine. Pe certificatul de nastere scrie: actul a fost inregistrat sub nr... la primaria.....judetul....Daca scrie ca a fost inregistrat la Sc.1 Bucuresti se transmite acolo, daca scrie ca s-a inregistrat la Ploiesti se trimite la Ploiesti. Pentru cei mai in varsta transcrierea se facea acolo unde domiciliau deci e posibil sa nu fie neaparat Primaria Sc.1 ci orice primarie de comuna din Romania. Verificati in certificatul de nastere.