Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Constructie teren agricol
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Constructie teren agricol

buna ziua,
detin un teren intravilan cu destinatie agricola.in ce contii pot ridica o constructie pe acesta?
multumesc
primaria elibereaza autorizatie de construire indiferent de destinatie, concomitent cu intabularea constructiei topometristul va face si scoaterea din circuitul agicol dupa obtinerea documentelor necesare (ANIF, OCPI DGADR), stie topometristul

Dar daca terenul pe care urmeaza a se ce construi o anexa gospodareasca se afla in extravilan cine da autorizatia si certificatul de urbanism ?

[Editat - Nu mai citati mesajul anterior, va rog. Pe langa faptul ca este inutil, incalca si Regulamentul de postare. Va multumesc]
Ares-3, moderator
primaria competenta
Primaria spune ca autorizatia pentru constructie in extravilan se da de Consiliul Judetean
L.50-1991 arată că Primăria respectivă va da Autorizaţia de construire pentru anexă gospodărească, pe teren extravilan. A se vedea legea , art.4, litera f, pct.3-4,(respectiv, anexă gospodărească până la 100mp, sau anexe gospodăreşti ce se vor construi pe a căror suprafaţă construită desfăşurată este de maximum 5000mp.). Legea arată că tocmai aceste lucrări, sunt exceptate de la autorizarea de către Consiliul judeţean(art.4 alin.1) şi autorizările se vor da de către primăriile comunelor.