Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Neplata salariului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Neplata salariului

Am si eu o problema. Salariul pe luna decembrie l-am primit doar in 30 ianuarie desi in contract scrie ca se plateste in 11. Ce pot sa fac daca nu imi primesc nici luna aceasta banii la timp, posibil chiar de loc?

Multumesc
Aveti posibilitatea sa actionati in judecata angajatorul in acest sens.
Si la cine sa apelez? Unde sa ma duc mai exact?
formultai actiune si o depuneti la registratura tribunalului de unde domiciliati
Multumesc. Asa voi face.
1. Este posibil ca pana incepe procesul sa vi se dea banii si ati pierdut timpul.
2. Faceti mai intai o sesizare la ITM pentru nerespectarea clauzei din CIM privind data platii salariului.