avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 930 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Neplata salariului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Neplata salariului

Am si eu o problema. Salariul pe luna decembrie l-am primit doar in 30 ianuarie desi in contract scrie ca se plateste in 11. Ce pot sa fac daca nu imi primesc nici luna aceasta banii la timp, posibil chiar de loc?

Multumesc
Cel mai recent răspuns: cane petruta , utilizator 16:31, 2 Februarie 2012
Aveti posibilitatea sa actionati in judecata angajatorul in acest sens.
Si la cine sa apelez? Unde sa ma duc mai exact?
formultai actiune si o depuneti la registratura tribunalului de unde domiciliati
Multumesc. Asa voi face.
1. Este posibil ca pana incepe procesul sa vi se dea banii si ati pierdut timpul.
2. Faceti mai intai o sesizare la ITM pentru nerespectarea clauzei din CIM privind data platii salariului.

Alte discuții în legătură

Decizie de concediere R.Maktub R.Maktub Preavizul de 20 zile ( concediere cu art 65.1) s-a terminat pe 29.12.2009 iar pana astazi 07.01.2010 eu nu am primit decizia de concediere si cartea de munca ... (vezi toată discuția)
Intarzieri repetate in plata salariilor utilizator.123 utilizator.123 Buna ziua! In urma unui articol privind ultimul proiect al Ministerului Muncii, indraznesc sa vin cu o solicitare de informare. Problemele pe care le ... (vezi toată discuția)
Solicitare sfat Li_Ra Li_Ra Buna ziua, Doresc sa va supun atentiei urmatoarea situatie: O persoana angajta la o firma din Bucuresti se hotaraste sa-si dea demisia din motive ... (vezi toată discuția)