avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 874 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

Selecteaza/Deselecteaza optiunea citate multiple
Raspunde cu citat
Editeaza/Sterge acest mesaj
Sterge acest mesaj

mostenirea

Mesaj elvira1953ro la data de 31/01/12, 01:13 pm
Tatal meu a murit acum zece ani,,,inainte de a muri i-a lasat sotiei lui prin testament toate bunurile{sotie ,care nu e mama mea}
Daca ei nu au avut copii,,,,eu chiar nu mostenesc nimic?
A specificat in testament ca mie mi-a dat din ceea ce a facut cu mama mea.
Mentionez ca am fost la notar abia acum cinci ani si fiindca n-am ajuns la o intelegere,s-a suspendat succesiunea.
cu multumiri
Elvira
Cel mai recent răspuns: elvira1953ro , utilizator 09:03, 23 Martie 2012
nu am preluat niciun bun al tatalui meu,,,,abia ma primea in ap. o data pe an
pe actul de la notar scrie asa:numitele ,,,,declaram ca acceptam succesiunea dupa defunctul nostru sot si tata,,,,,,de asemenea mai declaram ca solicitam termen pt prezentarea tutror actelor succesorale,,,,
siiiiiiiiii fiindca eu nu am stiut cand trebuie sa ma prezint din nou,,,neprimind acasa nicio instiintare,,,,nu m-am mai prezentat,,,
in urmatorul act de la notar scrie ca nu ne-am prezentat si ca se suspenda procedura succesorala pana la prezentarea partilor,,,,,
cu multumiri
Elvira
Inteleg ca mama vitrega nu a avut nicio obiectie in a semna actul in care amandoua declarati ca acceptati succesiunea. In aceste conditii, nu poate invoca pierderea de catre dvs. a drepturilor succesorale ca urmare a neacceptarii succesiunii in termen.
Nu a avut nicio obiectie chiar a vrut sa-mi dea ceva,,,,din valoarea ap. de acum 35 de ani,,,,la valoarea aceea,,,,daaar nu ne-am mai prezentat de acum 5 ani si jumatate la notar,,,se mai poate relua succesiunea?
Ultima modificare: Duminică, 5 Februarie 2012
elvira1953ro, utilizator

Alte discuții în legătură

Succesiune dupa 24 de ani kristian-sen kristian-sen D-na A. este rezidenta in Germania si are cetatenie romana. Tatal sau a decedat in 1988 in Topoloveni (jud. Arges), cand mama sa era deja decedata. Tatal sau ... (vezi toată discuția)
Intrebare referitoare la succesiune boudica boudica Buna seara, Mama a decedat in urma cu 6 luni. Ea a cumparat locuinta impreuna cu tatal meu vitreg (eu nu sunt adoptata de catre el). As dori sa stiu ce se ... (vezi toată discuția)
Adaugare in masa succesorala dupa acceptare testament. anapope anapope Buna! Ma aflu in urmatoarea situatie: Am 2 frati, X si Y, ambii vitregi, unul din prima casatorie a lui mama, celalalt, din prima casatorie a ... (vezi toată discuția)