Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu fara plata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu fara plata

Un angajat isi face o cerere de concediu fara plata pentru interes personal, iar angajatorul o aproba. In mod teoretic vointa partilor este consemnata prin semnatura celor 2 parti pe cererea tip de concediu fara plata. Am auzit ca unele ITM-uri se asteapta ca in acest caz angajatorul sa faca o decizie, sau un act aditional. Se face un act aditional? Exista o cerinta legislativa in acest sens? Multumesc
in baza cererii se emite o decizie de suspendare a CIM conform art.54 din Codul Muncii si o decizie de reluare a activitatii dupa exirarea concediului fara plata
www.avocatnet.ro/content/for...
Sper sa va fie de folos, revisal suspendare , decizie suspendare pe baza cererii angajatului, decizie reluare activitate.