Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediul fara plata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediul fara plata

in cazul in care un angajat se afla in cfp pe o anumita perioada, aceasta perioada trebuie operata in revisal?
Art. 54 Codul muncii:

Contractul individual de munca poate fi suspendat, prin acordul partilor, in cazul concediilor fara plata pentru studii sau pentru interese personale.

Daca angajatorul opteaza pentru suspendare, este obligatorie inregistrarea suspendarii in Revisal.
dar in situatia in care un angajat solicita, prin cerere scrisa, cfp pentru o anumita perioada, mai este obligatoriu ca acesta sa fie operat in Revisal?
Anca1011

Suspendarea, in acest caz, se completeaza si se transmite in Revisal numai daca angajatorul decide supendarea c.i.m. .. acest tip de suspendare este facultativa si nu obligatorie.
eu am cativa angajati care au cerut suspensarea contractului de munca intr-o anumita perioada si nu i-am operat in Revisal, nu am intocmit nici decizia de suspendare(am doar cererea prin care acestia solicita cfp), este corect cum am procedat?
multumesc!
Codul muncii spune "cu acordul partilor". Daca acestia au cerut suspendarea c.i.m parerea mea este ca trebuia sa o faceti.