Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu fara plata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu fara plata

Buna ziua

Un angajat a depus o cerere, si-a solicitat un concediu fara plata, pentru rezolvarea unor situatii personale.
Cu ce articol se desface contractul de munca?

Multumesc
Nu se desface c.i.m. in astfel de situatii .

I se poate suspenda c.i.m. in baza art.54 C.mun.
art.54 C.mun. : Contractul individual de muncă poate fi suspendat, prin acordul părţilor, în cazul concediilor fără plată pentru studii sau pentru interese personale.
Multumesc pentru raspuns.

As mai avea o intrebare... ce am de facut dupa revenirea din concediu fara plata, ma gandesc aici la un act aditional, sau un contract nou?..revisal?

Multumesc
La incetarea cauzelor suspendarii contractului - salariatul si-a efectuat zilele de concediu fara plata pe care le-a precizat in cerere, se poate face decizie de reluare a activitatii. Eu de ex operez suspendarea contractului pe motivul concediului fara plata, iar la incetarea concediului (pe care o operez in aceeasi zi in care inceteaza), nu mai inchei niciun act. Pur si simplu operez in Revisal incetarea concediului fara plata.
@ NNorbert

La revenirea din CFS :
- se emite decizie de incetare a suspendarii si de reluare a activitatii
- se completeaza si se transmite Revisal-ul .