Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Raspuns urgent-impartire mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Raspuns urgent-impartire mostenire

Pentru succesiunea unui defunct, care nu are copii ca urmași, ci dor frații ar fi mostenitorii de drept, întreb:
Sunt 3 frați în viață, iar restul de 4 au moștenitori. Între cine se împarte moștenirea?
1. Doar între cei 3 frați în viață?
2. Între cei 3 frați și succesorii legitimi ai celorlați 4?
3. Mostenirea se împarte la 3, sau la 7?
Vă rog să mă lămuriți cât mai urgent.
Cu mulțumiri.
Moştenirea se împarte celor 3 fraţi în viaţă iar pentru fraţii care nu mai sunt, se vor da moştenitorilor acestora.
Mostenirea se imparte in 7, cele 4 parti ale celor care nu mai sunt in viata se impart intre mostenitorii acestora.