Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara si stabilire paternitate
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara si stabilire paternitate

Buna seara, am si eu o intrebare pentru avocatii specialisti in domeniu... sa va explic intai situatia.. Fostul concubin a fost de curand arestat, eu sunt insarcinata si copilul nostru se va naste intr-o saptamana. Acesta doreste sa il recunoasca, dar eu vreau sa depun si actele de indemnizatie si alocatie a copilului, dupa depunerea dosarelor, daca il dau pe fostul concubin in judecata imi poate plati pensie alimentara pentru copil? Daca da in ce conditii si ce se intampla cu acesta daca nu plateste.
Va multumesc
intai sa il recunoasca pe copil ....asta e cel mai important...altfel va trebui sa introduci actiune in justitie pentru stabilirea paternitatii. Daca se intampla asta vei obtine pensie alimentara si eventual si cheltuielile la care probabil nu a contribuit cu privire la nastere si alte cheltuieli legate de nastere.
Daca este arestat nu vad cum ar putea plati pensia de intretinere.
va iesi la sfarsitul acestui an

aveti idee cat costa actiunea in justitie pentru stabilirea paternitatii?
gi-jane2, moderator