Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Schimbarea gradului de handicap
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Schimbarea gradului de handicap

Buna seara,

Acum 4 ani tatal meu a suferit un accident in urma caruia a avut piciorul taiat si mana stanga paralizata. Ulterior a fost gasit si cu diabet si hepatita. Stiti cum e cand vine una vin mai multe.
Problema este ca boala lui a avansat mult mai mult necesitand de un ingrijitor personal. De la Protectia copilului cand ne-am adresat acum 2 ani de zile ii s-a dat certificat de handicap mentionand ca este accentuat si fara ingrijitor. La momentul acela nu stiam exact pasi care trebuie urmati si ce ar fi de facut.
Dat fiind ca tatal meu in momentul de fata este mult mai rau vreau sa intreb cum pot proceda, sau ce este de facut pentru a putea schimba acel certificat de handicap din accentuat -in grav si cu insotitor, chiar daca acela a fost eliberat permanent.
Multumesc!
Astept un raspuns din partea dvs.
Depuneti o cerere de reevaluare la comisia de evaluare din cadrul directiei pentru persoane cu handicap.

A beneficiat pana acum de indemnizatie si de celelalte beneficii?
Solicitati la serviciul de expertiza medicala persoane cu dizabilitati din primarie examinarea stadiului actual al bolii cu reevaluarea gradului