Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Pensie de Handicap Gradul 2 Intrebare
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Pensie de Handicap Gradul 2 Intrebare

Buna Ziua,

Unchiul meu in 1986 a fost impuscat in cap cand era in armata de catre un coleg, dupa acel incident fiind in coma 3luni a scapat dar a ramas cu sechele, semi pareza la mana si la piciorul stang, probleme de comportament, fiind pensionat pe caz de boala

dupa acest incident a primit gradul 1 de handicap, avand momente de luciditate doctorul care l-a examinat a constatat ca trebuie sa fie trecut in gradul 2 cu toate ca in realitate era de gradul 1, fiind o persoana care nu se poate intretine singura

pana in momentul de fata avand gradul 2 de handicap, pensie de 230ron + pensie pe caz de bola de 330ron

murind unul din parinti, iar bunica fiind si ea paralizata, am decis ca sa il internam la un institut de recuperare (un azil cu personal medical)

pretul de cazare a fost stabilit la 600ron, pensia de boala + pensia de handicap ar fi 560, iar diferenta sa fie platita de familie

problema este ca am inteles ca daca il internam la azil pensia de handicap v-a fi anula si v-a ramane doar cu pensia de boala de 330ron iar diferenta pana la 600ron v-a fi destul de mare si cam greu de facut fata

Poate sa imi spuna cineva daca este posibil asa ceva si care este legea care duce la suspendarea unei pensi de handicap de gradul 2 permanent?

Din cate stiu, pensia de handicap care are un grad permanent este pe toata viata pana ce respectiva persoana v-a deceda!

Persoanele cu care am mai discutat aceasta situatie spun ca nu este posibil ca pensia de handicap sa fie anulata.

v-a rog sa imi dati un raspuns, ca sa stim cum sa procedam legal

va multumesc!
In cf. cu prevederea art58din Legea 448/2006:

(4) Adultul cu handicap beneficiaza, în conditiile prezentei legi, de urmatoarele
prestatii sociale:
a) indemnizatie lunara, indiferent de venituri:
.......
b) buget personal complementar lunar, indiferent de venituri:

(6) Nu pot beneficia de prevederile alin. (4):
a) adultii cu handicap îngrijiti si protejati în centre rezidentiale publice, cu
exceptia centrului de tip respiro;

Deci daca persoana va fi internata intr-un azil(centru rezidential)nu va putea beneficia de indemnizatia lunara de handicap...