Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Permisul auto portughez poate fi retinut de politia ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Permisul auto portughez poate fi retinut de politia romana pentru depasirea vitezei legale?

buna seara, daca am permis auto portughez poate fi retinut de politia romana pentru depasirea vitezei legale?daca da il trimit in portugalia sau nu?multumesc.
Art. 190 din Regulamentul privind aplicarea OUG195/2002 prevede>

(1) În cazurile prevăzute de lege, odată cu constatarea faptei, poliţistul rutier sau, după caz, poliţistul de frontieră reţine permisul de conducere, eliberând dovadă înlocuitoare cu sau fără drept de circulaţie, după caz.
...........................................................................

(3) Raportul de reţinere, precum şi documentele sau plăcuţele cu numărul de înmatriculare reţinute unui conducător de autovehicul care posedă permis de conducere sau certificat de înmatriculare eliberat de o autoritate străină se trimit poliţiei rutiere din cadrul Inspectoratului General al Poliţiei Române pentru a fi trimise autorităţilor emitente.

Cred ca este clar.