Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

in cazul in care s-au scurs cele 6 luni de la deces (data deschiderii succesiunii) iar unii dintre mostenitori nu au facut dovada acceptarii (tacita sau directa) a mostenirii, iar altii au facut, ce se intampla cu masa succesorala? Se imparte totusi la toti?
Acceptarea este expresa daca se face prin declaratie în fata notarului public sau tacita prin efectuarea (dupa deschiderea succesiunii) a unor acte si/sau fapte pe care mostenitorul nu le-ar fi putut face decât în aceasta calitate.
Acceptarea este expresă şi dacă se face printr-un înscris sub semnătură privată.

Numai renunţarea şi acceptarea sub beneficiu de inventar sunt supuse formei autentice ad validitatem.

Liviu S.Bordaş
elis a scris:

Acceptarea este expresa daca se face prin declaratie în fata notarului public sau tacita prin efectuarea (dupa deschiderea succesiunii) a unor acte si/sau fapte pe care mostenitorul nu le-ar fi putut face decât în aceasta calitate.

in categoria acestor fapte se include si inmormantarea si pomenile de dupa?
vaiacondios a scris:

in categoria acestor fapte se include si inmormantarea si pomenile de dupa?

În niciun caz. Acceptarea tacită presupune acte cu privire la bunurile succesiunii, cum ar fi înstrăinarea unor bunuri din masa succesorală, sau acte de administrare definitivă, cum ar fi închirierea unor bunuri pe o perioadă îndelungată, sau fapte materiale - demolarea unor construcţii făcînd parte din moştenire şi construirea altora în locul lor. Chiar şi renunţarea în favoarea unui comoştenitor, contra unui preţ sau chiar cu titlu gratuit (deci nu o renunţare pur abdicativă) semnifică acceptarea tacită, deoarece renunţătorul in favorem nu putea renunţa la ceva ce nu avea (se presupune deci că a acceptat succesiunea pentru a putea renunţa/înstrăina la acel drept)

Deci, acte care să implice cu necesitate atribuirea de către cel care le săvîrşeşte a calităţii de proprietar cu titlu de moştenire asupra bunurilor, nu acte care atestă doar respectarea persoanei defunctului şi a obiceiurilor creştineşti.

Liviu S.Bordaş
vaiacondios a scris:

in categoria acestor fapte se include si inmormantarea si pomenile de dupa?

Nu sunt acte de acceptare tacita : luarea din patrimoniu a unor obiecte ca amintiri de familie, fotografii, bibelouri, a unui singur bun de valoarea redusa, reparatiile urgente facute unor bunuri succesorale, plata cheltuielilor de inmormantare etc .