Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... "acceptare tacita"
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

"acceptare tacita"

ce inseamna "acceptare tacita" in cazul unui drept la succesiune? ce consecinte poate avea?
Înseamnă efectuarea de către succesibil a unor acte juridice sau fapte juridice care, fără să conţină acceptarea expresă, au semnificaţia unor acte de acceptare.

Mutarea definitivă într-un imobil din succesiune, demolarea unei construcţii, ridicarea unei construcţii pe terenul făcînd parte din succesiune sunt fapte cu caracter de acceptare.

Vînzarea unui bun din succesiune este un act juridic avînd semnificaţia acceptării.

În general, orice act sau fapt juridic care nu putea fi făcut de succesibil decît în virtutea calităţii sale de moştenitor, care implică, cu necesitate, acceptarea succesiunii.

Consecinţa este aceea că, după acceptare, succesibilul nu mai poate renunţa la succesiune, beneficiind de bunurile succesiunii şi fiind obligat la plata datoriilor succesiunii cu întregul său patrimoniu. Ceea ce înseamnă că, dacă activul succesiunii este mai mare decît pasivul, moştenitorul va fi urmărit de creditori inclusiv asupra bunurilor pe care le avea în patrimoniu înainte de acceptare.

Liviu S.Bordaş

Scuze. Dacă pasivul va fi mai mare decît activul (penultimul rînd).

themis, utilizator
Simpla notiune de acceptare tacita a succesiunii e posibil sa nu va fie de prea mult folos daca nu o intelegeti clar.
Nu toate manifestarile de vointa pot constitui acceptare tacita a succesiunii.

Incercati sa consiultati un avocat intr-un mediu privat care sa va lamureasca verbal.

avocat Claudiu Lascoschi
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Nu toate manifestarile de vointa pot constitui acceptare tacita a succesiunii.

avocat Claudiu Lascoschi

Aşa este! De exemplu, manifestarea de voinţă concretizată în actul autentic de renunţare nu poate constitui acceptare tacită.

:yeah: