avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 981 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... renuntare la mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

renuntare la mostenire

Buna ziua ,

In momentul in care se da in fata notarului o declaratie de renuntare la mostenire ( succesiune ) , care este autentificata de catre notar , mai poate fi revocata ?
Fratele meu a dat aceasta declaratie si vrea sa stie daca se mai poate face ceva ( a trecut o saptamana ), daca poate sa o anuleze sau ceva .

Multumesc !
Cel mai recent răspuns: danceform , utilizator 09:38, 14 Noiembrie 2008
Renuntarea poate fi retractata daca (cumulativ):

1. - nu a expirat termenul de 6 luni de prescriptie al dreptului de optiune succesorala care curge de la data deschiderii succesiunii (= data mortii, nu data renuntarii, nu data cererii de dezbatere a mostenirii facuta notarului ori alte bazaconii).

2. - mostenirea nu a fost acceptata intre timp de alti mostenitori.
Ultima modificare: Vineri, 14 Noiembrie 2008
romascanu, moderator
Renunţarea la succesiune poate fi retractată dacă sunt îndeplinite următoarele condiţii:

1. Nu au trecut mai mult de 6 luni de la deschiderea succesiunii (de la deces)
2. Niciun alt moştenitor cu vocaţie concretă nu a acceptat succesiunea

Dacă s-a împlinit termenul de opţiune succesorală sau dacă există deja alt moştenitor acceptant, retractarea nu mai poate fi făcută.

Liviu S.Bordaş
:D
Buna dimineata Liviu.
Vad ca am scris amandoi odata si aproape cuvant cu cuvand acelasi lucru.
Multumesc mult pentru raspunsuri .

De la deces au trecut 5 ani ( iar actele pentru succesiune s-au depus acum o luna aproximativ )
Toate partile implicate au renuntat in favoarea unui nepot.
In conditiile acestea banuiesc ca nu se mai poate face nimic, nu ?

Multumesc !
romascanu a scris:

:D
Buna dimineata Liviu.
Vad ca am scris amandoi odata si aproape cuvant cu cuvand acelasi lucru.


Sărutmîinile, Nicoleta.

Marile spirite musai să-şi intersecteze paşii. =D>


danceform, vremea opţiunilor a trecut. Niciun act de opţiune sau retractare nu mai poate avea loc.

Depinde totul de ceea ce numiţi renunţare în favoarea unui nepot. Renunţare care, în anumite condiţii, echivalează cu acceptarea succesiunii. A fost o renunţare pur abdicativă, sau notarul a făcut greşeala de a menţiona că se renunţă în favoarea unei persoane anume? N-aş crede, da' nu ştii niciodată...

Alte discuții în legătură

Succesiune ContSters48919 ContSters48919 in cazul in care s-au scurs cele 6 luni de la deces (data deschiderii succesiunii) iar unii dintre mostenitori nu au facut dovada acceptarii (tacita sau ... (vezi toată discuția)
Renuntare mostenire olympya olympya buna ziua. va rog sa ma lamuriti in ceea ce priveste o renuntare. Tatal meu a murit acum 5luni.Mama mea vitrega a renuntat la mostenire facand o declaratie de ... (vezi toată discuția)
Succesiune corina stancu corina stancu tata a murit, mama traieste si noi sintem 2 copii. daca exista un testament facut intre cei 2 soti (prin care isi lasa unul altuia bunurile dupa moarte), este ... (vezi toată discuția)