Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... renuntare la mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

renuntare la mostenire

Buna ziua ,

In momentul in care se da in fata notarului o declaratie de renuntare la mostenire ( succesiune ) , care este autentificata de catre notar , mai poate fi revocata ?
Fratele meu a dat aceasta declaratie si vrea sa stie daca se mai poate face ceva ( a trecut o saptamana ), daca poate sa o anuleze sau ceva .

Multumesc !

Avand in vedere ca nu s-a facut succesiunea la termen , toti posibilii mostenitori ( fiicele defunctei si copii acestora) au renuntat pentru un sigur nepot . A fost o renuntare simpla, fara a fi in favaoarea cuiva anume , dar numai ca unul dintre copii s-a razgandit ulterior .
Asta a fost ceea ce notarul a spus ca e de facut .
danceform a scris:

Buna ziua ,

In momentul in care se da in fata notarului o declaratie de renuntare la mostenire ( succesiune ) , care este autentificata de catre notar , mai poate fi revocata ?
Fratele meu a dat aceasta declaratie si vrea sa stie daca se mai poate face ceva ( a trecut o saptamana ), daca poate sa o anuleze sau ceva .

Multumesc !

Declaraţia dată în aceste condiţii (la şase ani de la deces, aşa cum rezultă din afirmaţiile dumneavoastră) nu are valoare de declaraţie de renunţare. Declaraţia de renunţare poate fi dată doar în termenul de opţiune succesorală (6 luni de la deces).

Practic, fratele a rămas străin de succesiune (nici acceptant, nici renunţător) pe data împlinirii termenului de 6 luni.

Însă, dacă în termenul de 6 luni a făcut acte de acceptare tacită, el este acceptant, calitate pe care nu o mai poate pierde. ªi nici nu poate pierde parte de moştenire (care i se cuvine în urma acceptării) printr-o declaraţie unilaterală.

Luaţi legătura cu un avocat, civilist. Încă n-am înţeles de partea cui sunteţi. Ce urmăriţi, concret. Să-l susţineţi pe renunţător, sau să-l combateţi.

Liviu S.Bordaş
Nu sunt de nicio parte, nu am nicio implicare in acest aspect.
Fratele este cel implicat si nu prea stie cum exact sa faca
O sa ii spun sa ia legatura cu un avocat .

Multumesc frumos pentru raspunsuri !