avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 869 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... renuntare la mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

renuntare la mostenire

Buna ziua ,

In momentul in care se da in fata notarului o declaratie de renuntare la mostenire ( succesiune ) , care este autentificata de catre notar , mai poate fi revocata ?
Fratele meu a dat aceasta declaratie si vrea sa stie daca se mai poate face ceva ( a trecut o saptamana ), daca poate sa o anuleze sau ceva .

Multumesc !
Cel mai recent răspuns: danceform , utilizator 09:38, 14 Noiembrie 2008


Avand in vedere ca nu s-a facut succesiunea la termen , toti posibilii mostenitori ( fiicele defunctei si copii acestora) au renuntat pentru un sigur nepot . A fost o renuntare simpla, fara a fi in favaoarea cuiva anume , dar numai ca unul dintre copii s-a razgandit ulterior .
Asta a fost ceea ce notarul a spus ca e de facut .
danceform a scris:

Buna ziua ,

In momentul in care se da in fata notarului o declaratie de renuntare la mostenire ( succesiune ) , care este autentificata de catre notar , mai poate fi revocata ?
Fratele meu a dat aceasta declaratie si vrea sa stie daca se mai poate face ceva ( a trecut o saptamana ), daca poate sa o anuleze sau ceva .

Multumesc !



Declaraţia dată în aceste condiţii (la şase ani de la deces, aşa cum rezultă din afirmaţiile dumneavoastră) nu are valoare de declaraţie de renunţare. Declaraţia de renunţare poate fi dată doar în termenul de opţiune succesorală (6 luni de la deces).

Practic, fratele a rămas străin de succesiune (nici acceptant, nici renunţător) pe data împlinirii termenului de 6 luni.

Însă, dacă în termenul de 6 luni a făcut acte de acceptare tacită, el este acceptant, calitate pe care nu o mai poate pierde. ªi nici nu poate pierde parte de moştenire (care i se cuvine în urma acceptării) printr-o declaraţie unilaterală.

Luaţi legătura cu un avocat, civilist. Încă n-am înţeles de partea cui sunteţi. Ce urmăriţi, concret. Să-l susţineţi pe renunţător, sau să-l combateţi.

Liviu S.Bordaş
Nu sunt de nicio parte, nu am nicio implicare in acest aspect.
Fratele este cel implicat si nu prea stie cum exact sa faca
O sa ii spun sa ia legatura cu un avocat .

Multumesc frumos pentru raspunsuri !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune ContSters48919 ContSters48919 in cazul in care s-au scurs cele 6 luni de la deces (data deschiderii succesiunii) iar unii dintre mostenitori nu au facut dovada acceptarii (tacita sau ... (vezi toată discuția)
Renuntare mostenire olympya olympya buna ziua. va rog sa ma lamuriti in ceea ce priveste o renuntare. Tatal meu a murit acum 5luni.Mama mea vitrega a renuntat la mostenire facand o declaratie de ... (vezi toată discuția)
Succesiune corina stancu corina stancu tata a murit, mama traieste si noi sintem 2 copii. daca exista un testament facut intre cei 2 soti (prin care isi lasa unul altuia bunurile dupa moarte), este ... (vezi toată discuția)