Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort mai vechi
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort mai vechi

dupa o decizie definitiva si irevocabila cu incredintare minor, tutorele "mama" poate parasi teritoriul romaniei fara acordul "tatalui" ? cu respect radu pavel ,va multumesc
Conform legilatiei in vigoare , daca minorul i-a fost incredintat spre crestere si educare mamei prin hotariere judecatoreasca, aceasta poate lua copilul in strainatate, fara acordul tatalui.Trebuie sa aprezinte la politia de frontiera sentinta definitiva prin care i s-a incredintat minorul.
multumesc credeam ca nu este posibil,