avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1082 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale vanzare srl-d
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

vanzare srl-d

buna ziua! am un srl-d in care eu st administrator unic, nu am datorii, nu am facut nimic pe societate, sunt la zi cu actele ce trebuiesc depuse si tot ce tine de domeniile de activitate chiar daca toate st depuse pe 0.
acum as vrea sa plec din tara!!!!intrebarea mea este pot vinde acest srl-d sau sa gasesc alt administrator....
Stiu ca ptr srl-d trebuie sa indeplinisti niste conditii: sa ai pana in 35 de ani, sa nu mai ai alte societati ..etc!!!
va multumesc anticipat daca ma veti putea lamuri!!
o zi buna!
Cel mai recent răspuns: Just Ideas SRL-D , Contabil 00:02, 9 Martie 2012
Sa inteleg ca nu ati beneficiat de finantare pentru SRL-D?
Daca nu ati beneficiat de finantare, atunci se poate vinde ca orice Srl,
Daca cumparatorul doreste sa continue activitatea pe SRL-D pentru o eventuala finantare prin Program el va trebui sa indeplineasca conditiile prevazute in OUG 6/2011.

Pentru ca o alta persoana sa poata fi administrator,acesta va trebui sa devina asociatul dvs. in firma, indeplinind aceleasi conditii ca si dvs.
Mai concret sau mai detaliat va pot lamuri cei de la OTIMMC din regiunea in care este inclus judetul dvs., sau cei de la ONRC
[ link extern ]
[ link extern ]
nici nu am mai facut dosarul ptr finantare...am inteles ca s-au acordat ff putine fonduri!!
eu am vrut sa merg pe partea de lemn..exploatare..comercializare..prelucrare etc...dar nu mai am banii necesari inceperii unei afaceri...si de asta vreau sa renunt, plus ca platesc si o contabila ptr a-mi depune actele chiar daca sunt pe 0..
deci pot vinde fara nici o problema?
as putea cere sa nu renunt la numele srl-ului? adc vand srl-ul dar respectivul sa schimbe denumirea!?? se poate?
sau vanzarea implica si denumirea societatii!!!
adica tu vrei sa pastrezi numele societatii?
Nu se poate....
Doar daca viitorul proprietar isi schimba numele...iar tu atunci cand te intorci in tara iti faci alta firma cu numele vechi ....asta daca mai e liber numele vechi

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Deschidere srl-d T_Andrei T_Andrei Buna ziua. M-ar interesa sa deschid o mica afacere, dar am cateva intrebari: In cazul deschiderii unei societati SRL-D, pe numele meu beneficiez de acei ... (vezi toată discuția)
Srl-d  am o firma infiintata acum aprox. 5 ani, care are activitatea suspendata si pe care nu am avut activitate in realitate, dar probabil 2-3 luni la inceput, pana ... (vezi toată discuția)
Srl-d dumitrugeorge91 dumitrugeorge91 Buna ziua! Am 22 de ani si as vrea sa imi infiintez un SRL-D. Ati putea va rog sa imi spuneti mai exact care sunt costurile? Am citit mai multe de pe internet ... (vezi toată discuția)