Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale vanzare srl-d
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

vanzare srl-d

buna ziua! am un srl-d in care eu st administrator unic, nu am datorii, nu am facut nimic pe societate, sunt la zi cu actele ce trebuiesc depuse si tot ce tine de domeniile de activitate chiar daca toate st depuse pe 0.
acum as vrea sa plec din tara!!!!intrebarea mea este pot vinde acest srl-d sau sa gasesc alt administrator....
Stiu ca ptr srl-d trebuie sa indeplinisti niste conditii: sa ai pana in 35 de ani, sa nu mai ai alte societati ..etc!!!
va multumesc anticipat daca ma veti putea lamuri!!
o zi buna!
Sa inteleg ca nu ati beneficiat de finantare pentru SRL-D?
Daca nu ati beneficiat de finantare, atunci se poate vinde ca orice Srl,
Daca cumparatorul doreste sa continue activitatea pe SRL-D pentru o eventuala finantare prin Program el va trebui sa indeplineasca conditiile prevazute in OUG 6/2011.

Pentru ca o alta persoana sa poata fi administrator,acesta va trebui sa devina asociatul dvs. in firma, indeplinind aceleasi conditii ca si dvs.
Mai concret sau mai detaliat va pot lamuri cei de la OTIMMC din regiunea in care este inclus judetul dvs., sau cei de la ONRC
[ link extern ]
nici nu am mai facut dosarul ptr finantare...am inteles ca s-au acordat ff putine fonduri!!
eu am vrut sa merg pe partea de lemn..exploatare..comercializare..prelucrare etc...dar nu mai am banii necesari inceperii unei afaceri...si de asta vreau sa renunt, plus ca platesc si o contabila ptr a-mi depune actele chiar daca sunt pe 0..
deci pot vinde fara nici o problema?
as putea cere sa nu renunt la numele srl-ului? adc vand srl-ul dar respectivul sa schimbe denumirea!?? se poate?
sau vanzarea implica si denumirea societatii!!!
adica tu vrei sa pastrezi numele societatii?
Nu se poate....
Doar daca viitorul proprietar isi schimba numele...iar tu atunci cand te intorci in tara iti faci alta firma cu numele vechi ....asta daca mai e liber numele vechi