Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Inregistrare impozit pe profit anul 2011-de recuperat
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Inregistrare impozit pe profit anul 2011-de recuperat

Buna ziua! Pe trim 4-2011 nu am avut venituri si nici cheltuieli aferente veniturilor. Calculand impozitul pe profit anual reiese ca am platit in plus o anumita suma. Cum se face inregistrarea sumei achitata in plus( nu este vorba de sume virate in plus, ci de recalcularea impozitului pe profit anual, asa cum am spus mai sus!). Ma gandesc la 691=441 in rosu, dar cum scap de aceasta suma din 441?:hm: Astept un sfat! Va multumesc
aura.radulescu, utilizator
sigur?..ca imi schimba rezultatul contabil din decembrie...
si normal ca-l schimba @MIV
Asa se face corect si sa fie corect si in decl.101 corelatie cu balanta din dec.2011
si inregistrarea este in rosu cu suma platita si declarata in plus?
Da;inregistrare in rosu cu suma declarata in plus.inregistrarea se face in decembrie.cheltuiala cu impozitul (691) din balanta la decembrie este egala cu impozitul din declaratia 101,(rindul 44).