Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Situatie de incompatibilitate?
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Situatie de incompatibilitate?

Sunt functionar pblic la o primarie , lucrez ca si contabila si datorita banilor putini castigati m-am decis sa mai tin contabilitatea la o societate comerciala care m-ar incadra cu contract de munca de 2 ore profil exploatare lemn( ob activ al SC)Intrebarea mea este pot sa tin contabilitatea la aceea societatea comerciala daca sunt functionar public luand in calcul prevederile legale .Va multumesc
Buna ziua,
Apreciez ca raspunsul la intrebarea dumneavoastra il asigura art. 94 din Legea 161/2003 care statueaza :
(1) Calitatea de funcţionar public este incompatibilă cu orice altă funcţie publică decât cea în care a fost numit, precum şi cu funcţiile de demnitate publică.

(2) Funcţionarii publici nu pot deţine alte funcţii şi nu pot desfăşura alte activităţi, remunerate sau neremunerate, după cum urmează:

a) în cadrul autorităţilor sau instituţiilor publice;

b) în cadrul cabinetului demnitarului, cu excepţia cazului în care funcţionarul public este suspendat din funcţia publică, în condiţiile legii, pe durata numirii sale;

c)*) în cadrul regiilor autonome, societăţilor comerciale ori în alte unităţi cu scop lucrativ din sectorul public;
L161 a fost modificata...mai studiati un pic!functionarul public in anumite conditii poate avea si alt venit.studiati un pic ,s-ar putea ca d-stra sa nu va incadrati!!!
Art. 96
(1) Functionarii publici pot exercita functii sau activitati in domeniul didactic, al cercetarii stiintifice, al creatiei literar-artistice si in alte domenii de activitate din sectorul privat, care nu sunt in legatura directa sau indirecta cu atributiile exercitate ca functionar public potrivit fisei postului.”
Daca va referiti la prevederea supracitata va comunic ca Legea 330/2009 a fost abrogata.
da,a fost abrogata de 284 din 2010 care spune:
La articolul 96, alineatul (1) se modifică şi va avea următorul cuprins:
"ART. 96
(1) Funcţionarii publici, funcţionarii publici parlamentari şi funcţionarii publici cu statut special pot exercita funcţii sau activităţi în domeniul didactic, al cercetării ştiinţifice, al creaţiei literar-artistice. Funcţionarii publici, funcţionarii publici parlamentari şi funcţionarii publici cu statut special pot exercita funcţii în alte domenii de activitate din sectorul privat, care nu sunt în legătură directă sau indirectă cu atribuţiile exercitate ca funcţionar public, funcţionar public parlamentar sau funcţionar public cu statut special, potrivit fişei postului."