avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1187 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Curs valutar - ce suma inregistrez in contabilitate?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Curs valutar - ce suma inregistrez in contabilitate?

Am situatia urmatoare:

Platesc gazduirea paginii mele la o firma din SUA prin PayPal.
Platesc lunar suma de 10$. PayPal imi genereaza :

From amount L40.26 RON
To amount $10.00 USD
Exchange rate: 1 Romanian Leu = 0.298017 U.S. Dollars

Din cont mi se ia exact suma specificata de PayPal in lei, adica 40.26 Lei
Ce suma trec eu la cheltuieli?
40.26 lei sau trebuie sa trec 10$ la cursrul BNR din ziua efectuarii platii?

multumesc

Cel mai recent răspuns: Ligia Stanescu , Contabil 11:15, 5 Februarie 2012
Conform OMFP nr. 3.055/2009, tranzactia se recunoaste la cursul BNR de la data efectuarii operatiunii, urmand sa stabiliti la data platii diferentele de curs valutar.
Deci, cheltuiala o veti inregistra 10 $ la curs BNR, plata la cursul bancii / operatorului, urmand ca diferenta sa o treceti pe diferente de curs valutar

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Diurna externa Anaj Anaj Buna seara, As dori sa cer o parere referitor la modul in care se procedeaza in urmatoarea situatie: Angajatorul acorda diurna externa pentru deplasare in ... (vezi toată discuția)
Facturare pe srl pentru servicii prestate ca freelancer pe elance / odesk ecaterinamihailovici ecaterinamihailovici ”Am inceput activitatea ca freelancer pe site-urile de genul Elance / oDesk si altele similare. Activitatea a fost inceputa acum un an si am inceput usor, ... (vezi toată discuția)
Facturare pe srl pentru servicii prestate ca freelancer victor2015 victor2015 Am inceput activitatea ca freelancer pe site-urile de genul Elance / oDesk si altele similare. Activitatea a fost inceputa acum un an si am inceput usor, ... (vezi toată discuția)