avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 900 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general INVENTAR
Discuție deschisă în Contabilitate în general

INVENTAR

In inventarul anual bunurile amortizabile ,trb. sa apra la valoarea de receptie minus amortizarea deja inregistrata?
Cel mai recent răspuns: SEIMEANU_SARA , utilizator 15:13, 10 Februarie 2012
eu de obicei mai introduc o rubrica la mijloace amortizabile ( nu stiu daca fac bine,dar am avut controale si nu a zis nimeni nimic)

nr denumire u.m. cant p.u. val inventar val amortizata valoare
crt la data de... ramasa

asta pentru controlul meu personal.iar val amortizata de la fiecare trebuie sa coincida cu contul 281
multumesc ptr. idee:D

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reevaluare imobilizare- o luam de la 0 Herra_ Herra_ Presupun ca am o imobilizare \"cladire\" , val.intrare ...........................100.000 lei cont 212 val.. amortizata ....................45.000 lei cont ... (vezi toată discuția)
Transfer mijloace fixe la obiecte de inventar camitica camitica In urma inventarierii anuale, comisia a facut un proces verbal de transfer a mijloacelor fixe la obiecte de inventar, mijloace fixe amortizate integral si cu ... (vezi toată discuția)
Descarcarea din gestiune alsatraiteur alsatraiteur Buna ziua ! Am o societate cu mai multe cladiri (hale) pe acest teren care-mi apartine. Eu consider ca societatea mea este un TOT si ca daca fac lucrari la o ... (vezi toată discuția)