Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... despre codicil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

despre codicil

va rog daca se poate as dori detalii
Codicil - Termen utilizat pentru a desemna inscrisul ce cuprinde dispozitii de ultima vointa ale testatorului prin care acesta modifica sau completeaza alte dispozitii testamentare facute de el anterior. Pentru a fi valabil, acesta trebuie sa indeplineasca toate conditiile de forma si de fond prevazute de lege pentru valabilitatea testamentului.

multumesc,
daca obiectul inscrisului include o revocare partiala a dispozitiilor testamentare anterioare poarta denumirea de codicil?
Daca de exemplu s-a revocat in totalitate testamentul este inscris revocator?