Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale punct de lucru
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

punct de lucru

Este necesar ca adresa vanzatorului din factura sa coincida cu locul de livrare al marfurilor?

In fapt, factura se intocmeste la sediul societatii (aceasta este adresa care apare pe factura) insa marfa se livreaza de la un depozit (care nu este inregistrat ca punct de lucru al societatii). Este in regula?

multumesc!
ginnyy a scris:

Este necesar ca adresa vanzatorului din factura sa coincida cu locul de livrare al marfurilor?

In fapt, factura se intocmeste la sediul societatii (aceasta este adresa care apare pe factura) insa marfa se livreaza de la un depozit (care nu este inregistrat ca punct de lucru al societatii). Este in regula?

multumesc!

Nu trebuie neaparat, dar avizul de insotire al marfii ar trebui sa fie emis o data cu ridicarea acesteia si ar fi indicat sa se faca de la "locul cu pricina".
multumesc!
sediul si depozitul sunt f apropiate, insa nu coincide adresa. documentele vor avea adresa sediului si ma gandeam sa nu fie probleme la un eventual control la livrare

multumesc!
atentie: avizul de insotire a marfii se emite in mod execptional , cand nu se poate emite factura fiscala. Cel mai indicat ar fi sa declarati punctul de lucru si sa emiteti facturile acolo, sau cel putin sa autorizati activitatea de depozitare si manipulare si ati fi acoperiti din multe puncte de vedere.