avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 699 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... in ce mod pot redobandi permisul de vanator?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

in ce mod pot redobandi permisul de vanator?


buna ziua.as dori sa aflu in ce conditii pot redobandi permisul de vanator tinind cont de urmatoarele:-am obtinut permisul de membru vanator in anul 1997 in urma sustinerii unui examen national de admitere
-am fost membru vanator (cotizant) la o filiala (club) de vanatoare pana in anul 2004
-din motive personale (financiare) m-am retras din club iar arma o detin in continuare in baza permisului de port arma TIP A (detinator)
-vechiul permis de membru vanator a fost retinut la filiala de care am apartinut
-as dori sa aflu in ce conditii pot dobandi din nou dreptul de vanatoare.
Mentionez ca revin la aceasta intrebare intrucat am urmat sfaturile primite in sensul ca m-am adresat catre AJVPS care mi-a eliberat permisul
prin scrisoare recomandata (cu aviz de primire + plic autoadresat pt.a primi un raspuns) la data de 28.10.2011 si nu am primit nici un raspuns.Nu am avut nici un fel de abatere de la statutul de vanator.Va multumesc


Cel mai recent răspuns: sfarghiu dan , utilizator 18:45, 4 Februarie 2012
Calitatea de membru vanator este necesara sa o dovediti numai atunci cand se face viza la arma si asta este acum din cinci in cinci ani.
Pentru mentinerea calitatii de membru vanator era necesar sa achitati o cotizarie o data la cinci ani in cadrul unei filiale AJVPS,cu consecinta obtinerii/prelungirii vizei
In situatia dvs ,este necesar sa reluati procedura legala necesara obtinerii calitatii si carnetului de membru vanator in cadrul unei filiale a AJVPS ,conditionat de achitarea taxelor aferente


Nu sunt de acord cu parerea d-voastra intrucat si permisul de sofer obtinut in urma unui examen este valabil pe viata chiar daca nu s-a profesat o anumita perioada
atat timp cat am detinut si inca mai detin arma am fost la"viza" confirm legislatiei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

In ce mod pot redobandi permisul de vanator? sfarghiu dan sfarghiu dan buna seara.as dori sa aflu in ce conditii pot redobandi permisul de vanator tinind cont de urmatoarele:-am obtinut permisul de membru vanator in anul 1997 in ... (vezi toată discuția)
Probleme cu ajvps mariusmnd mariusmnd Buna seara ! Am o problema : - m-am inscris in clubul de vanatori al unei AJVPS acum un an, am urmat stagiul de practica conform legii, am fost inscris, am ... (vezi toată discuția)
Prelungire viza port arma QPzmAL QPzmAL Buna ziua, Am permis port arma in care sunt trecute 2 arme de vânătoare si 2 pistoale neletale unul cu gaz si altul cu alica. Armele de vânătoare le.am ... (vezi toată discuția)