Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Infiintare Asociatie Sportiva
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Infiintare Asociatie Sportiva

Buna ziua,
Va rog frumus sa ma ajutati cu sfaturi pentru a infiinta o asociatie sportiva. Impreuna cu un grup de prieteni am format o echipa de minifotbal si am inscris-o in campionatul de minifotbal al F.R.F. Pentru a putea avea bani de echipamente si plata meciurilor(arbitraje, cartonase, etc), doresc sa infiintez o asociatie sportiva, non-profit, in numele careia sa pot primi sponsorizari( cei 2% din impozitul firmelor,P.F.a-urilor).
As dori daca se poate cineva sa ma ajute cu pasi care trebuie sa-i urmez. Eu in principiu situ cam ce am de facut,dar nu stiu daca e si bine.
-trebuie statut la aceasta asociatie?
-membri fondatori?
-contabil?
Va rog sa ma ajutati,as dori sa ma ocup eu de toate pentru infiintare.Imi sunt utile toate informatiile.
Va multumesc.

Actele se depun la judecatorie si fara a avea avocat ... este foarte simpla aceasta operatiune ... :)

Multumesc.
buna ziua,

as dori sa infintez o asociatie sportiva de dans.
imi puteti spune concret ce pasi trebuie sa urmez?
problema este de redactare, daca ai un model bun dpdv juridic si potrivit cu specificul asociatiei in functie de ce scop are si ce doresc, stiu si pot membrii.... si daca vrei sau nu sa obtina la un moment dat certificat de identitate sportiva... ca MTS este foarte chitibusar la formularile din Statut...