Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... APS
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

APS

As dori sa aflu mai multe amanunte vis/a/vis de infiintarea unei Asociatii a Presei Sportive care insa sa poata beneficia de sponsorizari pentru organizari de evenimente sportive. Se poate infiinta un ONG si daca da, care sunt pasii? multumiri sincere.
Da se poate infiinta un ONG cu acest scop. Pasii sunt:
- obtinere dovada verificare denumire asociatie si rezervare denumire
- act constitutiv redactat in 4 exemplare si atestat de avocat
- statut redactat in 4 exemplare si atestat de avocat
- dovada depunerii patrimoniului initial
- dovada sediului - contr comodat, inchiriere
- certificate fiscale pentru fiecare membru asociat

Actele se depun la Judecatoria in raza careia are sediul asociatia.

av. Bostina Elena

Da se poate infiinta un ONG cu acest scop. Pasii sunt:
- obtinere dovada verificare denumire asociatie si rezervare denumire
- act constitutiv redactat in 4 exemplare si atestat de avocat
- statut redactat in 4 exemplare si atestat de avocat
- dovada depunerii patrimoniului initial
- dovada sediului - contr comodat, inchiriere
- certificate fiscale pentru fiecare membru asociat

In conditiile in care un act constitutiv pt infiintare SRL poate fi redactat de catre persoana care infiinteaza fiirma sub semnatura privata, la ONG nu este posibil ?